Novinkou je také obnovení venkovních sportů v rámci výuky. Žáci během nich nebudou povinni nosit ochranu dýchacích cest, naopak její nošení bude povinné uvnitř budov nebo v areálu školy. Nově bude také pro žáky druhého stupně povinné testování na koronavirus.

Město Hradec Králové spadá do vybraných krajů, které mohou od pondělí umožnit prezenční výuku pro žáky druhého stupně. „Ředitelé hradeckých škol se na postupný návrat dětí k prezenčnímu vzdělávání připravovali již několik dní dopředu, společně možné alternativy výuky pravidelně konzultují na online poradách. Ačkoliv věříme, že se o vše zvládnou postarat, bude návrat žáků druhého stupně k rotační výuce poměrně náročný, ani ne tak z důvodu uspořádání výuky, ale spíše z pohledu koordinace pohybu ve škole a způsobu stravování žáků,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

Žáků druhého stupně je v Hradci více než tři a půl tisíce, v pondělí do lavic zamíří vzhledem k rotační výuce zhruba polovina z nich. Při rotační výuce jsou třídy rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna chodí v lichý a druhá v sudý týden. Žáci druhého stupně musí dvakrát týdně podstoupit test na koronavirus, naopak mladší děti z prvního stupně se nově budou testovat jen jednou týdně. Pro všechny žáky základních škol pak platí povinnost nosit v prostorách a areálu školy ochranu dýchacích cest. Respirátory mohou odložit pouze v případě sportovní aktivity na půdě školy vedené v rámci výuky. Naopak bez roušek a testů bude i v příštím týdnu pokračovat výuka v mateřských školkách.