Předávali je opět pracovníkům veterinární správy, kteří je podrobí testům. Ty odhalily nemoc už u několika labutí z Hradce. Zatím nejsou přijímána žádná speciální opatření, neboť se jedná o volně žijící ptáky.

Pohled odjinud: Ptačí chřipka může zvednout ceny vajec

Česká republika - V Drahanovicích na Olomoucku investovali miliony korun, aby se jejich nosnice měly o něco lépe. Na prodeji vajec však poslední rok rozhodně nebohatnou. Loni ceny spadly pod výrobní náklady. Letos se sice vlivem epidemie salmonelózy v Polsku trochu zvýšily, ale stále to není na vyskakování. Farmářům by paradoxně mohla pomoci ptačí chřipka.

Zatím ale ceny vajec nahoru nežene. „Může se promítnout, ale zatím se na cenách nijak neprojevuje. V Česku jsou postiženy spíše domácí chovy. Velký problém by nastal, kdyby se virus dostal do velkochovu. Ty však máme zajištěny," reagoval předseda Zemědělského družstva Senice na Hané Jaroslav Navrátil.

Salmonela v Polsku

Loni Drahanovičtí dostávali od obchodníků za jedno vajíčko 1,6 Kč bez DPH. Na jednom prodělali zhruba dvacet haléřů. „Po velkém problému se salmonelózou v Polsku se ceny trochu zvýšily – držíme se na 1,8 až 2 korunách, takže něco nad výrobními náklady," informoval předseda.

V moderních halách v Drahanovicích chovají desítky tisíc špičkových nosnic. Do jejich zázemí před pěti lety investovali miliony, aby splnili pravidla EU. Tuzemské chovatele decimují levná vejce ze zahraničí. Hlavně z Polska a Lotyšska.

Příklad z Ameriky

Jestli do ceny vajec v Evropě promluví ptačí chřipka, která sužuje chovatele v řadě zemí, zatím tedy těžko říct. Předloni, kdy nakažlivý virus H5N2 řádil v chovech ve Spojených státech, vylétla cena vajec za oceánem prudce nahoru.

Ptačí chřipka se zatím neprojevila ani na cenách jednodenních kuřat. „Nakupuji v Česku, ale i Německu a Rakousku a zatím ceny zůstávají zachované, chřipka nechřipka," reagovala Pavlína Přecechtělová z drůbeží farmy v Luké-Březině. „Jestli budu v případě větší poptávky zdražovat? Ne. Nechci zneužívat situace vůči chovatelům. Pokud se nezmění nákupní cena pro mě, a zatím to tak nevypadá, nemám důvod zdražovat," dodala podnikatelka Pavlína Přecechtělová.   (tau)