A magistrát se dal slyšet, že i když zaprší, zákaz jen tak neskončí. Jde totiž o dlouhodobější problém.

Někteří lidé ale zalévají své zahrádky a trávníky dál. Dodržování vyhlášky kontrolují pracovníci vodoprávního úřadu. V Hradci jim pomáhají také městští strážníci, kteří na zákaz čerpání povrchových vod upozorňují.

„Předali jsme první dvě oznámení správnímu orgánu. Lidé zalévali a čerpali vodu v rozporu z vyhláškou," potvrdila Eva Kněžourová, mluvčí hradeckých strážníků.

Přímo policie rozdávat pokuty nesmí, podle zákona ale fyzické osobě při porušení vyhlášky hrozí finanční sankce až 50 tisíc korun.

Opatření se ale nevztahuje na užívání pitné vody ani čerpání vody pro potřeby osobní hygieny a případné odběry ve veřejném zájmu.

I proto při procházce zámeckým parkem na Hrádku u Nechanic neuvidíte spálenou zeleň. Místní park prošel v roce 2011 a 2012 rozsáhlou revitalizací. „Přeci vše nenecháme uschnout.  Jsou to věci, které stály nějaké peníze. Kdybychom nezalévali, přišla by nás obnova na více peněz. Máme vlastní studny. Nemyslím si, že systém, který je ve svízelné situaci, přílišně zatěžujeme," vysvětlil kastelán Ivan Šenk.

Podobně na tom je také zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Postavili zde nové dětské hřiště s vrbami, které potřebují hodně vláhy. Trávník ovšem nezalévají.