Jednání o koalici
již vypukla

V Hradci Králové už jsou v plném proudu vyjednávání o případné koaliční spolupráci. V neděli se sešlo vítězné ANO s ODS, kdy si obě strany sdělily své představy. Občanští demokraté budou setkání vyhodnocovat v pondělí na své schůzi. V neděli mělo následovat ještě setkání hnutí ANO v čele s lídryní Monikou Štayrovou s uskupením Změna pro Hradec.

Zatímco v Hradci s přehledem vyhrálo hnutí ANO (11 křesel), tak flintu do žita nehází ani druhý na pásce - Hradecký demokratický klub. Ten má sice o čtyři mandáty méně než vítězné hnutí ANO, ale i tak je připraven dál vést krajskou metropoli. „Cítím podporu občanů a chci sestavit koalici,“ uvedl dosluhující primátor Zdeněk Fink. Hnutí ANO však oponuje: „Koalici by měl sestavit vítěz.“

Staronoví starostové

O svoje dlouholeté starostovské křeslo se může obávat chlumecký Miroslav Uchytil. On a jeho KDU-ČSL sice zvítězili se ziskem 26 procent hlasů a šesti mandátů, ale od hnutí Nezávislí Chlumec nad Cidlinou, kteří skončili druzí, je dělí jen dva procentní body. Kdo však může být v klidu, tak to jsou jeho kolegové z Nového Bydžova a Smiřic.

Jak bydžovský starosta Pavel Louda, tak i smiřický Luboš Tuzar si s největší pravděpodobností o další čtyři roky prodlouží své dlouholeté mandáty. Luboš Tuzar si v komunálních volbách připsal již páté vítězství. To poslední bylo dominantní. Hnutí Volba pro Smiřice, které do volebního klání vedl, získalo téměř neuvěřitelných 46,54 procenta hlasů a z patnácti mandátů si připsalo osm, takže v budoucím zastupitelstvu bude mít většinu.

S výrazným náskokem vyhrál i novobydžovský Pavel Louda, který ve městě dotáhl opět na vrchol ODS. Ten však krátce před volbami neskrýval obavy z generační obměny, kterou strana za poslední dobu prošla. „Teď to vypadá, že za nějakou dobu budu moci všechno předat někomu mladšímu,“ uvedl po úspěchu Louda.