Cesty po Skotsku herce Divadla Drak Filipa Humla stojí za myšlenkou vytvořit na Kavčím plácku v Hradci Králové neobvyklé pódium. Právě ve Skotsku se používají staré, vysloužilé lodě otočené dnem vzhůru jako netradiční přístřešky nebo dokonce obydlí. Svou atmosférou uhranuly Humla natolik, že přišel s nápadem vytvořit podobnou loď na hradeckém Kavčím plácku, na kterém už roky organizoval festivaly s divadelním souborem Q10. Díky návrhu architektů Filipa Albrechta a Hany Gregorové nyní neobvyklá scéna opravdu vzniká.

Divadelní festival jako začátek

Zhruba před půl rokem založil Huml spolek Lodivadlo – Boatheatre s cílem odstartovat sezonu na začátku června. To se vzhledem ke složitosti výroby zřejmě nestihne. „Loď dělají tři výrobci. Jeden dělá dřevěnou část, druhý kovovou a poslední tu plachtovinu. Všechno nyní směřujeme k tomu, aby loď fungovala na červnovém divadelním festivalu,“ popsal Filip Huml své plány. Spolek Lodivadlo bude na nové scéně na Kavčím plácku pořádat celkem tři festivaly. Klasický divadelní festival v červnu, dvoudenní hudební festival Pod Babykou na konci července a na začátku září festival Hradec sobě, na kterém by měli vystupovat zejména místní začínající umělci. „Léto na Kavčáku bude rozhodně velmi pestré. Chystáme divadelní představení, pohybové a výtvarné workshopy, i umělecké dílny,“ řekl Deníku předseda spolku Lodivadlo Filip Huml.

Scéna bude rozebíratelná

Podle dohody s hradeckým magistrátem bude unikátní scéna stát na Kavčím plácku každoročně od začátku června do konce září. Poté vždy zmizí. Je totiž rozebíratelná. Neobvyklá scéna v samotném centru krajské metropole bude 26 metrů dlouhá. Plánovaná kapacita lodi je minimálně 250 lidí. Peníze na mobilní scénu i její provoz získal spolek od komerčních sponzorů i města. O dotaci požádal i Královéhradecký kraj. Podporu hledá Lodivadlo i u veřejnosti prostřednictvím internetové sbírky na webu Hit-hit. Získané prostředky mají pomoci s dovybavením lodi.