„Z hlediska zatíženosti jsme mezi kraji sedmí, máme kolem 30 uprchlíků na tisíc obyvatel. Pro představu nejzatíženější Praha má 67 uprchlíků na tisíc obyvatel,“ vysvětlil hejtman Martin Červíček. Podle něj kraj nezaznamenal žádné větší problémy: „Vše jsem zvládli bez problémů. V žádné fázi jsme neměli problém s tím, že bychom nebyli schopní najít dostatek ubytovacích kapacit, popřípadě si poradit s různým přemísťováním.“

Krajské asistenční centrum pro Ukrajinu bude hejtmanství nadále provozovat. „Jsem velkým kritikem zavírání KACPU v Praze, nemyslím si, že je správné veřejně prohlašovat, že to zvládne zbývajících 13 krajů. To je pravda, že to zvládnou, ale to není řešení," dodává Martin Červíček s tím, že rozhodnutí Prahy považuje za nekolegiální a nesystémové.

V mateřských školách je podle krajských údajů 284 dětí z Ukrajiny, dalších 1745 je v základních a 82 pak na středních školách. V Hradeckém kraji je podle hejtmana 50 ukrajinských Romů, konkrétně na Jičínsku a Rychnovsku. Doposud kraj vyčíslil náklady na ukrajinskou krizi na 35 milionů korun. Nejvíc stálo ubytování uprchlíků.