V minulosti v této městské části vzrostla drobná kriminalita, problémoví nájemníci se například vkrádali na cizí pozemky. V současnosti dělají „jen“ nepořádek. Ze Svinar se kvůli nim proto musely odstranit kontejnery na textil a elektroodpad. „U dětského hřiště totiž vytvořili skládku elektrospotřebičů a kontejner na textil vypáčili a lezli do něj,“ zdůvodnila zásah předsedkyně Komise místní samosprávy Svinary Alena Hamplová.

Po zhruba osmi letech různých potíží toho Svinary mají dost. Komise místní samosprávy navrhla, aby se v městské části nevyplácel doplatek na bydlení. Alena Hamplová chápe, že jsou nájemníci rádi, že mají kde bydlet:

„Mají například exekuce a nemohou sehnat normální bydlení, proto bydlí v takových podmínkách,“ jedním dechem ale dodává, že ji mrzí, že se nedokážou přizpůsobit.

Bezdoplatkové oblasti v poslední době hojně vznikají ve vyloučených lokalitách v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Anna Maclová, náměstkyně pro oblast sociálních věcí, se zákazem doplatku na bydlení ve Svinarech spíš nesouhlasí. A to i proto, že by se nájemníci prostě jen odstěhovali do jiné části města. „Jsem pro koncepční sociální práci s těmi lidmi a hledání jiného řešení, ačkoliv je to velice obtížné,“ uvedla Anna Maclová.

Nájemníci se ve třech domech často střídají, dříve s nimi bylo problémů víc. Vkrádali se i na soukromé pozemky a do domů. „Proto stále upozorňujeme na to, aby se lidé zamykali a přes noc nic nenechávali venku, protože se ztrácejí věci,“ řekla předsedkyně komise. Děti nájemníků také jeden čas napadaly místní děti. S tím pomohly hlídky městské policie.

Strážníci jsou ve Svinarech už skoro jako doma. „Za rok 2018 tam byly hlídky třicetkrát na kontrolu lokality,“ prozradila mluvčí městské policie Eva Kněžourová a dodala, že častější hlídky požadovala sama komise. Dříve strážníci dostávali stížnosti i na chování nájemníků, v poslední době se nejvíc řeší již zmíněný nepořádek.

Majitelka domů uvažuje o jejich prodeji
close Domy v ulici Ostrovní, ve kterých problémoví nájemníci přebývají, jsou ve špatném stavu. Jejich majitelka slibovala, že nemovitosti prodá. Předsedkyně komise místní samosprávy Alena Hamplová tomu ale právě i kvůli stavu domů nevěří. info Zdroj: Deník/ Michaela Horynová zoom_in Domy v Ostrovní ulici, ve kterých problémoví nájemníci přebývají, jsou ve špatném stavu. Jejich majitelka slibovala, že nemovitosti prodá. Předsedkyně komise místní samosprávy Alena Hamplová tomu ale právě i kvůli stavu domů nevěří: „Opět mám informaci, že jeden z domů by se měl používat k normálnímu bydlení. Domy jsou ale vybydlené, musely by se rekonstruovat. Jeden dům navíc asi nikdo nekoupí, jelikož v sousedství ti lidé zůstanou.“