O nové varhany v kostelíku Neposkvrněného početí Panny Marie na Slezské Předměstí, v Hradci spíše známém spíše jako kaple „na Rožberku", usilovali farníci řadu let. Staré šlapací harmonium z roku 1960 dosluhovalo a přestávalo vyhovovat potřebám farnosti. Jenže jak už to tak bývá, stále scházelo to hlavní. Tedy peníze. Nakonec se však zadařilo. A to i bez dotací.

Nové za milion

„Nový nástroj by nás stál zhruba milion korun. Nakonec jsme ale sehnali mnohem levnější variantu v Německu," pochvaluje si farář Miloslav Šiffel.

„Nástroj z 80. let 20. století byl zakoupen za 4 500 Euro a následně zprovozněn. Po zvukové i výtvarné stránce se jeví jako zcela vyhovující. Nástroj však nebyl z nějakého důvodu zcela dokončen a bude zapotřebí jej ještě dostavět," popisuje varhany diecézní organolog Václav Uhlíř.

Do nástroje tak farnost bude muset ještě nějaké peníze investovat. Náklady na dostavbu by se však měly vejít do rozmezí 150 až 200 tisíc. „Nástroj jsme si platili sami. Postupně jsme na něj našetřeli, jde hlavně o peníze ze sbírek, které přispěli farníci," dodává Miloslav Šiffel.

Ještě dva rejstříky

Podle Vávlava Uhlíře jsou varhany osazeny prozatím čtyřmi rejstříky na hlavním manuálu a je zde připraveno místo ještě pro další dva rejstříky.Pro druhý manuál a pedál je připraven pouze hrací stůl.

Královský nástroj na Rožberku už farníkům při slavnostní bohoslužbě požehnal královéhradecký biskup Jan Vokál.