Takzvaný Movember dorazil ve středu v plné parádě i do východočeské metropole a kníratí Hradečané si mohli nechat svoji „chloubu" pečlivě opečovat zkušeným holičem v Movember karavanu na náměstí 28.října. „Tahle mezinárodní osvětová akce má přinutit muže, aby se zamysleli nad celkem vážnou tématikou rakoviny. Procento mužů, kteří zrovna tímhle typem rakoviny onemocní, rok od roku roste," vysvětloval příznivec Movemberu a holič v jedné osobě Tadeáš Kneř.

V iBOD karavanu jezdí celý měsíc od města k městu a nejen, že upravuje kníry, ale hlavně šíří důležité informace o rizicích a příznacích zákeřné rakoviny.   (zum)

Holič Tadeáš: „Movember je pro mě srdeční záležitost"

Hradec Králové - Pro holiče Tadeáše je prý Movember doslova srdeční záležitostí a sám nosí pěstěný knír hrdě pod nosem. „Když mě někdo takhle v listopadu potká, občas řekne, že vypadám fakt hrozně a ptá se, proč to nosím. Já tak ale dávám najevo, že mi není riziko rakoviny jedno a že je potřeba na ní i třeba takhle upozorňovat, aby se o ní  víc a víc mluvilo," netají  se Tadeáš Kneř a dodává: „Začíná to vlastně už prvního listopadu, kdy se muži dohladka oholí a vyberou si tematický knír, který si nechávají růst celý měsíc. V průběhu se o něj starají tak, aby byl co nejkrásnější."

Od města k městu

Pěstit lidem kníry vyráží už čtvrtým rokem, ale letos poprvé jezdí v karavanu iBOD od města k městu. Pokud z nějakého důvodu neoplýváte vousy, nezoufejte. Do Movember akce se můžete zapojit i tak, Tadeáš vám knír rád namaluje. Navíc vás vybaví samolepkami a letáčky, jejichž moudra můžete šířit dál.

Poradí i urolog

Na náměstí 28. října můžete zamířit ještě ve čtvrtek, karavan tam bude stát až do 19 hodin. Od pěti hodin tam navíc bude k dispozici místní urolog, který vám zdarma poradí.

Fenomén Movember se do světa rozšířil z Austrálie a od té doby se lidé bez rozdílu věku zmítají v doslova knírové mánii. Typický černý knír najdete na plackách, taškách, oblečení i sešitech – zkrátka na všem, co vám jen padne na mysl. Letošními ambasadory této charitativní akce je za Českou republiku pěvecké a moderátorské duo Těžkej Pokondr. K Movembru nazpívali i píseň s názvem Kníra mám.

Michaela Zumrová