Chemická laboratoř nebo operační sál. V takové prostory se v minulých letech proměnil vnitřek hradecké vědecké a studijní knihovny. Po schodišti se tu procházela Catherine Zeta-Jones a pacienty „léčil" Ivan Trojan. „Ani jeden z nich si tu sice kartičku nezřídil, ale s knihovnou se ještě v budoucnu na obrazovce jistě setkáme," řekla s hrdostí ředitelka bibliotéky Eva Svobodová.

Na nové budově Studijní a vědecké knihovny (SVK) v Hradci Králové ještě pořádně nestačil „uschnout" beton a už o její existenci věděl prakticky celý svět.

Filmová hvězda

Její nezaměnitelný tvar vepsaný do půdorysu písmene X a velká kulatá okna se stala „tváří" reklamy 
na kosmetický výrobek, jež  propagovala filmová hvězda Catherine Zeta-Jones. To se psal rok 2008 a filmaři budovu SVK obsadili jen pár dní po jejím oficiálním otevření.

Uběhlo jen pár let 
a s hradeckou knihovnou se lidé na obrazovkách setkávají opět. Není sice vidět 
v celé své kráse, ale Hradečáci ji poznávají. U nezaměnitelných kulatých oken tu svoji hereckou ekvilibristiku předvádí populární český herec Ivan Trojan, jež jako doktor „propaguje" produkty telekomunikační společnosti.

„Jsem ráda, když vidím knihovnu v televizi," řekla Deníku ředitelka SVK Eva Svobodová a dodala, že se 
o knihovnu nezajímají jen lidé z filmové branže, ale je také v hledáčku fotografů.

„Naše knihovna je zkrátka fotogenická a toho si všímají i fotografové, kteří pořizují nejenom snímky samotné budovy, ale fotí zde i modelky pro jejich portfolia. Studenti si u nás pořizují snímky na svá maturitní tabla, byl tu nafocen kalendář Baletní variance 2011 a vystavovány a foceny nové modely aut. V roce 2013 se  v prostorách studovny konal svatební obřad," dodala Eva Svobodová, kterou zájem 
o knihovnu nadmíru těší.

Peníze na nové knihy

A co je podle ředitelky tím hlavním lákadlem pro umělce? „Filmaři vyzdvihují hlavně její variabilitu a velké prostory. Navíc vnitřní prostředí je díky pohledovému betonu neutrální a dá se tak přetvořit na vše, co si jen produkce vymyslí. 
A také asi rozhoduje příznivá cena pronájmů, kdy získané finanční prostředky využíváme na nákup nových knih," uvedla s úsměvem Eva Svobodová a dodala, že kromě filmařů a fotografů je knihovna vyhledávaným místem i pro malíře a sochaře.

„Evidujeme velký zájem 
o výstavy. Termíny rezervujeme na několik měsíců dopředu," řekla ředitelka SVK, jež velký význam znalosti hradecké knihovny ve světě přičítá i tomu, že se dostala na celosvětovou mapu knihoven, kterou vytvořili francouzští knihovníci.

A kdo nevěří, že Ivan Trojan v knihovně opravdu byl, může se přesvědčit ve druhém podlaží, kde se zvěčnil svým podpisem na jeden ze sloupů, podobně jako Gabriela Vránová při slavnostním otevření Odborné knihovny.