V březnu se zúčastnily prvního ročníku soutěže o Hvězdu mažoretek Stella v Novém Bydžově, kde diváci mohli hlasovat. Účastnilo se přes 200 mažoretek a i přesto ty domácí stály na stupních vítězů, a to hned několikrát.

V červnu se mažoretky radovaly z dalšího úspěchu. V Hradci Králové se konalo mistrovství Čech na stadionu Slavie, odkud si šikovné Stellinky odvezly další cenné kovy do své sbírky, a tím si zajistily postup na mistrovství České republiky, které se konalo v Jaroměři. Odtud si odvezly dva tituly 1. vícemistryň České republiky a postup na mistrovství Evropy a světa v chorvatské Poreči.

Závěr sezony byl ukončen triumfálně. V sobotu 6. prosince vyhrála Libuše Marie Novotná soutěž International Majorettes Championship ve Vídni a přivezla si zlatou medaili.   (re)

Studenti vypískali sexistickou reklamu

Hradec Králové - Stop vulgaritě, demostrovala ve středu zhruba třicítka mladých lidí nejprve na Pivovarském náměstí, poté se za pískotu přemístila na třídu S. K. Neumanna před výlohu firmy prodávající kopírky Brother, na které je vedle fotky slečny v tílku a kalhotkách všeříkající nápis „nejlíp mi to udělá brother". Podle demonstrantů je výloha příliš sexistická. „Nelíbí se mi to, je to vulgární," řekla Deníku studentka Kateřina. Transparenty a také červené papírové karty, nechala skupinka položené před výlohou.   (skr)

Zlatý kolovrat dostali řezbáři

Královéhradecký kraj - Cenu Zlatý kolovrat letos dostali řezbáři Jan Vokoun a Josef Komárek za dlouholeté dílo.

Jan Vokoun z Třebechovic pod Orebem se věnuje řezbářství již od dětství. Vytváří betlémy a loutky – marionety. Josef Komárek z Hradce Králové  je odborníkem, restaurátorem a řezbářem králických betlémů a snaží se o osvětu tohoto oboru. „Králické figurky lze plně pochopit pouze s nožem v jedné ruce, a se špalíčkem smrkového dřeva v ruce druhé," píše řezbář na svých stránkách.

Zlatý kolovrat už třináct let uděluje rada Královéhradeckého kraje za významný přínos v oblasti tradiční lidové kultury.  Dosud bylo uděleno 31 cen. Loni radní ocenili krajkářku Andělu Královou a Miladu Jeriovou za zdobení kraslic.   (vit)

Orchestr zahrál v muzeu nejen díla mistrů klasiky

Hradec Králové - „První vánoční vystoupení jsme měli na naší základní umělecké škole, následovaly hudební programy v evangelickém kostele a pak jsme se souhrou okolností přenesli sem do Muzea východních Čech. Hrajeme jarní a vánoční koncerty, " řekl při nedělní produkci Jiří Kliment, dirigent Akordeon orchestru, který působí při hradecké Základní umělecké škole Střezina.

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové si zahrálo v podvečer druhé adventní neděle třináct akordeonistů a tři sólistky: Jana Svobodová – zpěv, Kateřina Macourková – flétna a Miriam Otčenášková – housle. Posluchači si v zaplněném přednáškovém sále vyslechli skladby hudebních žánrů klasických i současných mistrů, nechyběly filmové nebo jazzové melodie.

Ohlas měl koncert i u diváků. „Akordeonové koncerty se mi líbí, ráda se jich účastním. Jeho vystoupení jsou propracována dynamicky i melodicky," svěřila se jedna z účastnic Miriam Puklová.

„Největší radost mám z našeho kolektivu, který se stále drží. Jsou to dospělí lidé, průměrný věk máme třicet let. Jezdí za námi na zkoušky jednou za čtrnáct dní z Prahy, Mladé Boleslavi i dalších měst v republice, kam je život zavál. Máme za sebou i několik hudebních ocenění," zhodnotil Jiří Kliment.

Pokud se těšíte na jarní koncert souboru, dozvíte se termín včas z výlepových plakátovacích ploch ve městě. Orchestr by se podle svého dirigenta rád omladil, a tak pokud máte chuť a umíte hrát na tento hudební nástroj, přihlaste se na základní umělecké škole na Střezině.   (ež)