Vloni v prvním pololetí 32, letos už 52. Řeč je o počtu řidičů, dopadených ve východních Čechách s drogou v krvi. Nejčastěji s marihuanou nebo pervitinem.
Počet nehod, které zfetovaní řidiči způsobili, vzrostl za poslední dva roky dvojnásobně. Policie sice už má přístroje na měření hladiny narkotik v krvi, jenže… Také má málo peněz, a protože jeden test na drogy vyjde na 700 korun, nechtějí je moc často provádět. Mladí lidé si tak jsou často jistí, že jim po vykouření jednoho jointa marihuany od policie nic nehrozí.

Za všechno mluví tragédie, jež se stala vloni v květnu v Chrasti na Chrudimsku. Pětadvacetiletý muž bez řidičáku, zfetovaný pervitinem, tady vjel do protisměru na chodník, kde srazil 28letou ženu s tříletým dítětem. Na místě oba zemřeli. Řidič, recidivista ze Žďáru nad Sázavou, utrpěl jen lehká zranění, u soudu pak dostal pět let vězení. Je to nejvyšší možná sazba, pozůstalým i obyvatelům Chrasti však takový trest dodnes přijde směšný.

„Člověk pod vlivem pervitinu určitě neusne za volantem. Droga mu ale dodá sebevědomí a agresivitu, ten člověk je nebezpečný. Nezřídka to jsou právě ty případy, kdy agresivní řidič ujíždí policejním hlídkám,“ popsal Marek Blažejovský z Národní protidrogové centrály.

A dodal, že bude hůř. „Problém bude gradovat, jak budou dnešní náctiletí, kteří ve velké míře holdují marihuaně, získávat řidičáky.“

Alkohol a drogy, smrtící kombinace

Policisté mají na měření narkotik v těle řidičů od roku 2007 speciální přístroje.
„Detekce je provedena v krátkém čase od 5 do 10 minut a její výsledek je jednoznačný. Test lze získat ze slin, jeho použitelnost je určena pro cannabis, amphetamin, metamphetamin, extázi, kokain i opiját,“ uvedla východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.
Čtyřčlenná osádka osobního auta zahynula vloni v říjnu v Hradci Králové na křižovatce Koruna, kde opilý a po marihuaně zdrogovaný řidič nezvládl zatáčku. Auto skončilo ve stromě.

Faktem je, že s marihuanou má zkušenosti 70 procent dnešních dvacetiletých.
Sice pomaleji, ale přesto roste také počet dopadených opilců za volantem. Policie ovšem vyšší čísla přikládá hlavně tomu, že má teď více času na preventivní kontroly než dříve, kdy musela asistovat u všech, i menších nehod se škodou do 100 tisíc korun.

VÝCHODOČESKÁ STATISTIKA:

Dopadení řidiči s alkoholem –v 1. pololetí 2008 a 1. pololetí 2009:
2008: 733 2009: 881

Dopadení řidiči s drogou v krvi – v 1. pol. 2008 a 1. pol. 2009:
2008: 32 2009: 52