Hranice orkánu je 118 kilometrů v hodině. Kvůli vichřici nejel horní úsek lanovky na Sněžku.

Na celém Trutnovsku v pátek hustě chumelilo a na silnicích se vytvořila ujetá vrstva sněhu. Na horách by mohlo přes víkend napadnout až 40 centimetrů sněhu.

„Problémy mají řidiči v okolí Vrchlabí, Pece pod Sněžkou, Špindlerova Mlýna, ale i na silnicích v nižších polohách, třeba v úseku mezi Trutnovem a Vrchlabím,” hlásil policejní mluvčí Udo Ertner.

Počasí překazilo turistům plány na výlet lanovkou na Sněžku. „Jedeme jen do stanice na Růžové hoře. Od rána přišlo asi deset lidí, nahoře je mlha,” řekla pracovnice lanovky. Turistům nesloužil ani bufet v horní stanici lanovky.

Silný vítr a sníh na vozovkách včera trápil i Pardubický kraj, odpoledne hasiči například na Hlinecku zasahovali u řady dopravních nehod. Několik aut tu skončilo v příkopech.

Meteorologové upozorňují na to, že nárazový vítr bude na hřebenech hor vát celý víkend, i když už nejspíš nedosáhne včerejší síly. Ochladí se však a v polohách nad 600 metrů budou hrozit sněhové jazyky, na horách i závěje. Výstraha meteorologů platí až do nedělního večera.

(red, čtk)