V pondělí 24. listopadu bylo na Luční boudě, která se nachází ve výšce 1410 m n. m., zataženo, meteorologové naměřili –10,1°C, foukal jihozápadní vítr rychlostí 10 m/s a sněhová pokrývka dosahovala výšky téměř půl metru. Z toho deset centimetrů představoval nově napadaný sníh.

V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice, představující mírné ohrožení. Znamená malé nebezpečí s ohledem na samovolné laviny. Vzhledem k nerovnoměrnému rozložení sněhové pokrývky však nyní nejsou dobré podmínky pro pěší i lyžařské horské tůry. Při jejich plánování by se turisté měli informovat na stanici Horské služby.

Radili se, jak zvládnout zimní sezonu

Pondělní schůzka (24.11.) starostů obcí Horní Maršov, Pec pod Sněžkou a Malá Úpa se zástupci Policie ČR, Městské policie Trutnov a Správy a údržby silnic Trutnov, byla zaměřena na zajištění zimní sezony. „Společně jsme se radili, jak zabezpečit zimu na silnicích, jak se vyhnout problémům a garantovat hladký průběh dopravní situace, zvláště v kritickém období kolem Silvestra a Vánoc,“ informoval starosta Horního Maršova Pavel Mrázek. Setkání mělo především koordinační charakter. „V zásadě se potvrdila připravenost všech složek. Víme, že budou jako obvykle v tomto období posíleny hlídky policistů a strážníků, aby nedocházelo ke kolapsům zvláště na parkovacích plochách,“ dodal Mrázek. Na sezonu je také přichystána Správa a údržba silnic. Jak potvrdil už minulý týden ředitel SÚS Trutnov Vítězslav Janků, v případě, že zůstane v platnosti výjimka, která povoluje solení komunikace až do Pece pod Sněžkou, problémy s údržbou by nastat neměly. „Platí však jen do konce roku a musíme doufat, že požadavek na další období bude vyřízen kladně,“ dodal Janků. Odborný průzkum,zaměřený na případný negativní vliv soli vůči horské přírodě, dopadl dosud vždy dobře. „Zatím tedy není důvod se obávat nějaké změny v tomto směru. Z naší strany byly požadavky poslány včas. Teď záleží na ministerstvu životního prostředí,aby také stihlo včas rozhodnout,“ konstatoval Pavel Mrázek. (jm)