„Myslím, že jsem svojí práci třídní učitelky dělala nejlépe, jak jsem dovedla. Jsou to hezké, chytré holky a mám je všechny moc ráda. Doufám, že to tak mají i ony se mnou. Jinak doufám, že jejich výsledky u maturity budou co nejlepší, a že si poradí i s letos velmi obtížnými didaktickými testy z českého jazyka, které studentům dělají velké problémy. Držím holkám palce," prozradila třídní učitelka Ludmila S.

Dobrá zpráva…pro ekology

Královéhradecko - Pět dní by mohli obyvatelé Královéhradeckého kraje sledovat hokejové mistrovství světa díky objemu zrecyklovaného elektroodpadu za loňský rok. Lidé vytřídili 498 357 kilogramů televizorů a PC monitorů a 351 340 kilogramů drobného elektra.
Ušetřili tak díky tomu 12 187 MWh elektrické energie, tedy množství, které zimní stadion spotřebuje během pěti dnů šampionátu. V současné době je podle dat společnosti ASEKOL v českých domácnostech asi 600 tisíc kusů odstavených televizorů a 400 tisíc nepoužívaných PC monitorů, které by zajistily energii na čtyři hokejová mistrovství světa.
Obyvatelé kraje ušetřili také 675 864 litrů ropy a 51 405 000 litrů vody a snížili produkci nebezpečných odpadů o 10 306 tun.

Od sousedů: Obří modely letadel se vyrovnají originálům

Královéhradecko - Marian Trpkoš z Dobrušky se modelařině věnuje od dětství. Dnes v malé rodinné dílně v Dobrušce vyrábí unikátní obří modely letadel. „Celý proces výroby je složitý. Člověk musí sesbírat mnoho fotografií a nejlépe detailně prostudovat originální letadlo," vysvětluje Trpkoš. Největší úspěch, z desítky modelů, které vyrábí, slaví s německou stíhačkou Focke-Wulf z druhé světové války, kterou prodává do celé Evropy. „Většinou dodáváme kompozitové dílce modelů, které si modelář doladí podle představy, ale tak dvakrát ročně dělám i celé modely včetně laku," říká Trpkoš. Takovýto finální model je cenou srovnatelný s novým, levnějším autem. Veškeré ovládací prvky letadla i samotný kokpit jsou k nerozeznání od originálu.