Maximálně devadesátikilometrovou rychlostí mohl přijet majitel Petr Kupka na do obce Ledce na svém motocyklu Jawa 500 OHV přezdívaný Rumpál. Jeden z 1016 vyrobeným strojů z roku 1929 byl nejstarším motocyklem na srazu přátel Jawy v rodišti zakladatele firmy Františka Janečka, který se konal v sobotu na místním koupališti. Jednostopých strojů přijelo několik desítek, cestu do areálu našlo i osm vozů Jawa.

Rychlý nápad

„Po vesnici jsme loni oslovili majitelé motorek a dohodli jsme se, že pojedeme pár metrů spanilé jízdy k rodnému domu Františka Janečka. Měli jsme úspěch, tak jsme si řekli, že uspořádáme sraz. Spojili jsme se s veterán kluby a výsledek vidíte," odhalil vznik neobvyklého srazu organizátor Luboš Šmída.

Mezi vystavenými exponáty byla také tříkolka z roku 1951 s maximální rychlostí 60 kilometrů za hodinu. „V naší rodině je od výroby. Je to jediný motocykl, který má v technickém průkazu povolené dva pasažéry," vysvětlil majitel Karel Faltus.

Souboj s traktorem

Návštěvníci mohli nejen obdivovat nablýskané stroje od nejstarších až po novodobé, ale také mohli tipovat, kolik lidí je potřeba k udržení traktoru. Po několika pokusech stačilo dvacet mužů, aby se Zetor 25 nehnul z místa.

Zájemci se také mohli nad obcí proletět vrtulníkem, který pilotoval vojenský pilot. Nad areálem se také předvedli letečtí akrobaté z Jaroměře.