„Do jiné školky nepůjdu, protože tady jsou Martínek a Angie. Oba by mi chyběli," rezolutně prohlásil tříletý Matěj Fejgl ještě předtím, než ho táta k zápisu do  státní mateřské školy vedl. Zatím totiž chodí do „mateřinky" soukromé.

Ale byla to spíš výjimka, která potvrzuje pravidlo. Protože většina dětí se do školky těší, i když u pátečního zápisu v novém prostředí byly trochu zakřiknuté. „Děti proto do ničeho nenutíme, nebylo by to ani taktické. Měly by pozdravit, a když chtějí, tak nám přednesou krátkou básničku. Ti odvážnější vyprávěli, jestli mají bratříčka nebo sestřičku, nebo co sami chtěli," řekla vedoucí učitelka Mateřské školy v Kuklenách Eva Hitková. Jak dodala, každé z dětí dostalo obrázek, který jim namalovaly děti, které již do školky chodí. „Protože tu máme třídu Berušek a Motýlek, takže právě tyto obrázky," dodala Eva Hitková.

„Ano, je možné, že se ještě nějaké  dítě do mateřské školy nedostane. Děláme ale vše pro to, aby se situace změnila. Letos bychom měli otevřít další dvě nové mateřské školy při základních školách, zatím je volných 815 míst. Zápisy do nových školek budeme dělat později, až si budeme  jistí, kdy se otevřou," uvedla náměstkyně primátora, která se stará o školství, Aneta Maclová.

Podle vedoucí odboru školství hradeckého magistrátu Aleny Synkové jsou pravidla zápisu schválena a podle nich se také postupuje.

Každé z děti dostalo u zápisu registrační číslo. „Do třiceti dnů by měly být na školkách vyvěšené seznamy s těmito čísly, kde se rodiče dozvědí, zda jejich dítě bylo do školky přijato. Rodiče dětí, které se do školky nedostanou, ředitelé či ředitelky budou informovat písemně," dodala Alena Synková.

Jak se Aneta Maclová a Alena Synková shodly, rodičům se blýská na lepší časy. „Z průzkumů vyplývá, že porodnost v krajské metropoli klesá, takže během několika let již nebude tolik tříd v mateřských školách potřeba. Proto  se nové mateřské školy staví u základních škol. Volné kapacity by tak mohla radnice v budoucnosti využít například jako družiny," řekla Alena Synková.