Sbor dobrovolných hasičů byl v Mlékosrbech založen už v roce 1891 jako první ve svém okolí.  Od té doby zlikvidovali hasiči v obci pět požárů. „V současnosti je nás sbor zařazen do skupiny JPO V a k požárům nevyjíždí," říká starosta sboru Jan Žofák. To ovšem neznamená, že by sbor nefungoval.

„V Mlékosrbech jsme jediný spolek a v obci tak organizujeme veškeré kulturních dění. Za zmínku stojí například každoroční pálení ohně spojené s průvodem čarodějnic, dětské dny, Silvestrovský pochod či spolupořádaní Mlékosrbského jarmarku, který pravidelně navštěvuje více než tisíc lidí," vysvětluje Žofák, který je v čele sboru už od roku 1998.

Závody i povodně

Každoročně se jeho členové zúčastňují hasičských závodů v okolních obcích, a to s družstvy mužů i žen. Od roku 2006 pak také sami pořádají hasičskou soutěž „O pohár starosty obce Mlékosrby".

Dobrovolní hasiči se ale nestarají jen o zábavu. V roce 2002 se účastnili likvidace následků způsobených povodněmi ve Veltrusech a v roce 2010 zorganizovali sbírku materiální a finanční pomoci pro obec Raspenava.

Před třemi lety pak aktivně zasahovali při povodních a záplavách na několika místech v okrese Hradec Králové. „A loni jsme například pomáhali s čistěním řeky Bystřice od uhynulých ryb," doplňuje Žofák.

Na co jsou hasiči v Mlékosrbech hrdí? „Určitě na požární vozidlo Praga RN z roku 1952," hlásí hrdě starosta sboru. A s vozidlem neobjíždí pouze přehlídky. V roce 2015 se tento stroj zúčastnil Dne železnic v Hradci Králové, kde našel využití při doplňování vody do historických parních lokomotiv. Pomocí zabudovaného čerpadla přečerpal za dva dny 250 tisíc litrů vody.

Hrdi jsou také na opravený hasičský dům. „Je z roku 1932, před pěti lety se po rekonstrukci dočkal slavnostního znovuotevření," říká Žofák.

A proč byste měli hlasovat v soutěži právě pro hasiče z Mlékosrb? „Pro celou obec by to byla velká událost. V obci žije asi 240 lidí, z toho téměř sto je evidováno u nás. Děláme 12 akcí ročně, hodně z nich pro děti. Bylo by to hezké zhodnocení naší práce," uzavírá starosta sboru Jan Žofák.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále v sobotu 25. června.
Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů.
V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Představení vylosovaného sboru pak probíhá každou sobotu také na stránkách regionálního Deníku.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.00 hodin a začne následné hlasování pro další vylosovaný sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS zpráv na telefonní číslo 900 11 04, konkrétně hasičům ze Žernova posílejte své SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)MLEKOSRBY. Cena jedné SMS zprávy je 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu www.dobraciroku.cz.
Příští týden se vydáme za hasiči do Rohoznice na Jičínsku.

Tomáš Kulhánek