“Lidi jezdí rychle, člověk se bojí hlavně ostatních, než že by sám nezvládl jízdu. Těžko pro bezpečnost mohou něco dělat provozovatelé. Tak leda nafouknout kopec, aby se tam všichni vešli,“ řekla lyžařka Marcela Jechová.

Provozovatelé se starají především o to, aby byly sjezdové tratě kvalitně upravené. Například v Herlíkovicích u Vrchlabí se provozující společnost Snowhill ve spolupráci s O2 zaměřila na umístění ochranných sítí a matrací v místech, která by mohla být na sjezdovkách nebezpečná. „Snažíme se skutečně z pohledu kvality tratí eliminovat všechna rizika. Vybízíme lyžaře, aby jezdili s rozvahou a především používali helmy. V řadě tragických případů, které se v horách staly, by právě helma zachránila lidské životy,“ informovala mluvčí Sbowhillu Radka Záhořová.

Zároveň uvedla, že na vstupech k vlekům a lanovkám jsou umístěny cedule, upozorňující na deset pravidel, vydaných Mezinárodní lyžařskou federací (FIS), pro chování na sjezdových tratích.

Na ta striktně odkazují i představitelé Horské služby Krkonoše. „V pravidlech je všechno. Kdyby se jich lidé drželi, nebylo by vážných úrazů,“ upozornil Pavel Jirsa z HS. V některých skiareálech, například Špindlerově Mlýně nebo Rokytnici nad Jizerou, hlídají sjezdovky takzvané skipatroly. „U nás mají statut ochránců přírody, dávají pozor hlavně na to, aby lidé nejezdili mimo vyznačené tratě. Mohou dát pokutu až do jednoho tisíce korun,“ potvrdila mluvčí rokytnického areálu Renata Žalská. Je známo, že skipatroly mají v Česku například proti alpským zvykům jen omezené pravomoci. Když chytí agresivního lyžaře, nemohou mu například znehodnotit jízdenku. „Říkáme – buď zaplaťte pokutu nebo vraťte permanentku. Hříšníkům dáme vybrat a oni většinou volí tu druhou možnost,“ dodal Žalská. Každý den se na sjezdovkách pohybují dva skipatrolisté. Kontrolují a ošetřují i ochranné sítě a matrace.

Případnými nehodami na svazích se zabývají také policisté. „Prošetřujeme je pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti, tedy zda nedošlo ke zranění zaviněné cizí osobou,“ podotkl tiskový mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Dva takové případy se zraněním se staly v Peci pod Sněžkou a Mladých Bukách.

V sobotu 11. ledna na sjezdovce v Mladých Bukách mladý zahraniční turista na lyžích neúmyslně narazil do jednadvacetileté lyžařky. Žena utrpěla zranění, kvůli kterým musela být převezena do nemocničního zařízení, kde byla ošetřena a propuštěna do domácího léčení. Druhý případ šetří policisté z Pece pod Sněžkou. Na jedné z místních sjezdovek narazila mladá zahraniční turistka do třiapadesátileté ženy z Trutnovska. Lyžařka byla transportována s těžkým zraněním do nemocnice v Trutnově. Lékař uvedl, že si léčení vyžádá dobu až šest týdnů.

\„Každý lyžař by měl brát ohled na nezkušené kolegy, kteří si nejsou svým sjezdovým uměním tak jisti, zvláště pak na děti, které nemají s jízdou na sjezdovkách mnohdy žádné zkušenosti,“ dodal Jiří Prouza. (jm, mj)