První kolo ze třináctidílného seriálu šestého ročníku Východočeské hasičské ligy (VČHL) začíná již tuto neděli v obci Stračov na Hradecku.

Slavnostní nástup se uskuteční v 9.45 hodin na fotbalovém hřišti ve Stračově a od deseti hodin zazní první startovní výstřel. Nejdříve poběží závod muži a v přestávkovém programu vystoupí netradiční skupina mužoretů Artróza.

Zatím je přihlášeno třicet tři družstev mužů a devět ženských týmů. „Podle mého odhadu ještě může dorazit sedm až osm týmů, ale to se uvidí až v neděli,“ prozradil počet startujících Roman Souček ze Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Stračov. Dopředu se přihlašuje zhruba devadesát procent týmů. „Přihlásit se může kdokoliv, kdo zaplatí startovné a prezentuje se u pořadatele. Družstva si mohou dopředu říct, kolikátí v pořadí chtějí startovat. Většinou si vybírají podle vzdálenosti od místa závodů,“ uvedl místopředseda VČHL Jan Konečný.

Rozdělí si ceny za padesát tisíc

Soutěží se v požárním sportu v disciplíně požární útok v kategorii mužů a žen. „Hasiči používají úzké sportovní hadice a útočí se na sklopné terče. Čas je snímán elektronickou časomírou s přesností na dvě desetinná místa,“ řekl Jan Konečný. Jednotlivá kola se konají na území východních Čech ve většině okresů Královéhradeckého kraje a také v okrese Ústí nad Orlicí. Ovšem soutěžící přijedou až například od Semil.

Umístění na jednotlivých soutěžích je bodově ohodnoceno a celkový vítěz bude vyhlášen v listopadu na slavnostním galavečeru. Tradičně se také budou udílet uznání za nejlepší soutěž, za skokana roku a za nejhezčí dres pro sezonu 2011. Pro letošní ročník se podařilo sehnat více než patnáct sponzorů a ceny za více než padesát tisíc korun, které budou rozděleny mezi nejlepší družstva celého seriálu.

Deník je mediálním partnerem Východočeské hasičské ligy, proto v našich novinách vždy naleznete pozvánky na jednotlivá kola. Po soutěži pak zveřejníme výsledky i fotografie týmů při požárním útoku. Naleznete je hned v pondělním vydání našeho listu.

A jak dopadla soutěž vloni? Celkovým vítězem se stali muži ze SDH Pšánky a ženy ze SDH Vitiněvsi. Nejrychlejší čas mezi muži dosáhlo družstvo SDH Tatobity 16,72 sekundy a mezi ženami tým SDH Vitiněves 16,66 sekundy a to na soutěži v Pšánkách. Skokanem roku se stalo družstvo SDH Podůlší B v kategorii mužů a SDH Havlovice v kategorii žen. Nejhezčí dres pro sezonu 2010 měly ženy z Myštěvsi a muži z týmu Letohrad-Kunčice B. Soutěží roku byly zvoleny závody v Pšánkách. Průměrně se soutěží účastnilo 41 družstev.

Přehled závodů Východočeské hasičské ligy - VČHL