Obec nedala dohromady dostatečný počet kandidátek, a čeká ji tak náhradní termín, který teprve musí stanovit Ministerstvo vnitra České republiky.

„Máme pouze tři kandidáty, podle zákona jich však musí být sedm," vysvětluje Stanislav Bydžovský, starosta Osic, které mají téměř pět set obyvatel. V obci se nikdy nic podobného nestalo. O minulých volbách tu dokonce kandidovalo šestnáct lidí. Letos ale místní „komunálky" bojkotují. Podle starosty se nyní celou věcí bude zabývat konkurzní správce ministerstva.

„Stanoví se nový termín voleb. Zatím nevíme, kdy to může být, klidně o dva měsíce později, než je řádný termín," tvrdí Bydžovský, který je zároveň jeden ze tří lidí, jež 
v Osicích kandidují. „Velmi nás to překvapilo, ale nechal jsou tomu volný průběh. Teď se každý chytá za hlavu, co tu vyvádíme, ale karty už jsou rozdány," hovoří o nezvyklé situaci starosta.

Podle královéhradeckého magistrátu, pod jehož správní obvod Osice spadají, jde o raritu. „Na úřadě jsme žádný podobný problém ve svěřeném území, ve které obsluhujeme celkem třicet osm obcí, nikdy neřešili," říká tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.