Zatímco do mnoha míst v Česku v sobotu zavítali koledníci v rámci Tříkrálové sbírky, tak na okraji Nového Bydžova dorazili recesisté, kteří vzdali hold zneuznanému českému géniovi Járu da Cimrmanovi. Konal se zde totiž již čtyřiadvacátý ročník takřka již tradičního otevírání koupací sezóny zvoucí Cimrmanova pláž.

Požár manipulačních vozíků Hradec Králové
Nulová viditelnost a rozsáhlý požár haly. Práce hasičů byla komplikovaná

„Když byla 6.ledna 2001 ve Skřivanech otevřena Pláž Járy Cimrmana, po skončení jsme při odchodu potkávali opozdilce na akci teprve jdoucí. Po sdělení, že jdou pozdě, jim to bylo sice líto, ale všichni slíbili, že přijdou za rok zase a tentokrát včas. A já tedy těch 24 let ,,blbnu" a jsem pyšný na tuto malou podobnost. Za ta léta si pláž získala mnoho příznivců. Dostalo se jí pozornosti sdělovacích prostředků, televize, tisku, ba aj tlači,“ zavzpomínal na začátky akce Mirek Tupec, samozvaný předseda České společnosti cimrmanologické - oblast Novobydžovsko.

Na akci nakonec dorazilo přes symbolických čtyřiadvacet otužilců. Ti, kteří se báli, že bude voda příliš studená, se na vodní radovánky vybavili teplými ponožkami. Nechyběla ani již klasická skoropotápěcí hra Spadla lžička do kafíčka. A i když voda spíše než kafíčko, i když barva by tomu nasvědčovala, připomínala svojí teplotou spíše pořádně odstátou břečku, všichni brali její teplotu s úsměvem.

Sněžení. Ilustrační foto.
Varování meteorologů: Zima se vrací. Hrozí sníh, silný vítr, náledí i velká voda

Při té příležitosti Mirek Tupec, který se tentokrát do vody zdráhal a raději jen celému dění přihlížel, zavzpomínal na minulé ročníky. „Například loni bylo takové počasí, že jsme vodu zahřívali foukáním na teploměr, aby byla alespoň přijatelně teplá. I to však nezabránilo tomu, že se osazenstvo obou pohlaví slilo v jedno a ještě dlouho po vystoupení z vody jsme všichni chodili na dámské toalety,“ uvedl Mirek Tupec a z tohoto pohledu kvitoval letošní povětrnostní podmínky: „Byly vskutku velice příznivé. Posuďte sami: okluzní fronta: 356-42, 359-44, 360-30, teplá fronta: 350-38, 345-34, 341-33, výška, tlak, teplota, rosný bod: 570-954-7, 6-3, 6 2.760-725-9, 9-14. Lepší počasí jsme si nemohli přát.“

Zdroj: Petr Vaňous