„Stačí málo, někdo si chce přilepšit na dovolenou, jiný neodmítne rozšíření půjčky. Ale je jasně z našich statistik vidět, že za námi přichází více těch, kteří mají finanční problémy. Například loni našich služeb využilo přes dvě stě dvacet zájemců a my jsme to považovali za rekord. Letos do května jsme již zaznamenali více než sto sedmdesát lidí v tísni. Nedokážu odhadnout, kolik to bude do konce roku,“ řekl nám Roman Binder z Poradny pro lidi v tísni Hradec Králové.

Jak dodal, poradna je součástí hradecké oblastní charity a od roku 2002 je zároveň místem bezplatné, nezávislé a především důvěrné pomoci. „Nejpočetnější skupinou, která k nám míří, jsou lidé, kteří se ocitli v platební neschopnosti. Souběžně s odborným dluhovým poradenstvím také nabízíme psychologickou podporu, protože pro každého z nich dluhy znamenají psychické problémy,“ doplnil Binder.

Jak dodal, jejich prioritou při dluhovém poradenství je, aby lidé nezapomínali platit výživné, nájemné a další věci, které potřebují, jako jsou plyn či elektřina.

Podle něho se stále častěji lidé nechávají „chytit na lep“ firmám, které slibují: zbavíme vás dluhů či vyřešíme problémy za vás. „Prvním varováním by mohl být už fakt, že mnoho těchto expetrů nemá svou adresu, komunikuje výhradně přes mobil či e–mail. Ke schůzkám, často i podpisu smluv, dochází v kavárnách nebo restauracích nebo juiných veřejných, ale anonymních prostorech. Potenciální klient je zahlcen mnoha sliby, údaji, grafy úspěšnostizařídíme nelze specifikovat, až ztratí přehled a také bohužel opatrnost. Podepíše pro něj velmi nevýhodný kontrakt, který jen prohloubí jeho neutěšenou situaci,“ poznamenal Binder.

Podle něho nezáleží na věku ani na vzdělání. V jejich poradně se střídají mladí, ale míří sem také zástupci starší generace, ti se základním, ale i vysokoškolským vzděláním. „Radit? Aby byli lidé opatrnější, když se rozhodují pro půjčku. Zvážit, jestli jsou schopni ji splácet. Pak se jim z půjčky nestane noční můra,“ dodal Binder.

Jak si poradit při potížích s penězi
- Při problémech včas kontaktujte svého věřitele a zkuste se s ním dohodnout na odkladu či snížení splátek.
- Zkuste se zamyslet, jaký má asi důvod oddlužovací společnost, aby vám pomohla.
- Pokud přesto půjdete do risku, prostudujte si smlouvu.
- Mělo by vás zajímat, jaké procento z vašich peněz zůstává zprostředkovatelům.
- Mělo by vás zajímat, jaké jsou sankce, jaká je grance výsledku, že vám skutečně pomohou.
- Nezapomeňte se zeptat na podmínky výpovědi smlouvy.