Počátkem srpna odlétly z pardubického letiště na domovskou základnu do Náměšti nad Oslavou letouny L-39 Albatros.

Pardubického letiště využívaly po dobu výluky na svém domovském letišti. V dohledné době budou ze stejného důvodu v Pardubicích na několik měsíců umístěny letouny Gripen, jejichž domovskou základnou je Čáslav. Podle našich informací se jejich přílet očekává přesně za týden. A mělo by jich být čtrnáct.

Albatrosy odlétly s udělenou výjimkou

Zároveň s Albatrosy opustil Pardubice i technický personál se zabezpečující technikou. Tím byla definitivně ukončena dvouměsíční výluka, kterou si vyžádala oprava vzletové a přistávací dráhy náměšťského letiště. „Působnost našich letounů na zdejším letišti se obešla bez zásadních problémů. Naším úkolem bylo plnit standardní výcvikové úkoly a to se nám podařilo.

Během leteckého výcviku jsme osmi letouny uskutečnili celkem 86 letů s náletem 100 hodin a 30 minut“ uvedl ke zhodnocení výluky velitel odloučené části pplk. Oldřich Lokaj.

Během pobytu těchto Albatrosů v Pardubicích však došlo k mimořádné události. To, když se minulý měsíc nedaleko Holic jedna z těchto stíhaček zřítila. Nejednalo se ovšem o náměšťský letoun, ale o Albatros z Pardubic. Ihned poté byl vydán zákaz letů těchto stíhaček.

Na přelet z Pardubic do Náměšti nad Oslavou tedy nyní potřebovaly stroje L–39 Albatros výjimku. Tam jim pak umožnila návrat domů.
Stíhací letouny Jas – 39 Gripen, jejichž hlavním úkolem je zajištění ochrany vzdušného prostoru České republiky a letecký výcvik pilotů, by v případě nějaké mimořádné události startovaly právě z pardubických ranvejí.