Dvacet až třicet lůžek bude klasický domov důchodců, zbytek bude podléhat zvýšenému režimu. Klienty totiž budou hlavně lidé trpící Alzheimerovou chorobou a dům tak bude přizpůsoben jejich potřebám.

„Vycházíme z osobních potřeb a přání klientů, respektujeme jejich vlastní vůli, ptáme se  jich a plánujeme s nimi službu, snažíme se o zachování jejich dosavadního způsobu života v maximální možné míře," vysvětluje Jana Vojtová, ředitelka společnosti GrandPark. Důchodci budou mít také k dispozici  nepřetržitě tým pečovatelů, lékaře, psychiatra i zdravotní personál. V neposlední řadě bude kladen důraz také na speciální životosprávu, kterou takto postižení lidé potřebují.

Menší protesty

Město do projektu neinvestovalo ani korunu. „Spolupracovali jsme s investorem při hledání pozemku. Naším požadavkem bylo, aby to byly cenově dostupné byty pro důchodce. Také jsme zaznamenali i protesty ze strany občanů, ale žádná petice se k nám nedostala," potvrdila Anna Maclová, náměstkyně primátora.

Před vánočními svátky stavbaři dodělali přípojky a stroje by zde mohly začít pracovat na samotné budově už v nejbližších týdnech. Hotovo by mělo být na přelomu tohoto a příští roku. Další tři až čtyři měsíce pak bude trvat vybavení interiérů.

„Jsme nadšeni, že se nám podařilo v termínu zahájit výstavbu našeho projektu Domova pro seniory v Hradci Králové, které rozšíří stávající nedostatečné kapacity ubytování pro seniory s potřebou permanentní péče ve městě a okolí," uvedl Ľubomír Vais, předseda představenstva developerské společnosti EBM Partner.

Podoba Domova pro seniory v královéhradecké Exnárově ulici.

Senioři by potřebovali více bytů
V Hradci Králové funguje pouze jeden domov důchodců s kapacitou 355 lůžek. „Evidujeme několik stovek žádostí do domova důchodců. Všechny ale nejsou aktuální a záleží také na úmrtnosti těch, kteří bydlí, ale čekací doba na místo může být půl roku i vyšší. Je zde také mnoho zájemců o bydlení v Harmonii. Dnes už to není přednostně ze zdravotních důvodů. Senioři už nemají dostatek finančních prostředků na hrazení komerčních nájmů," vysvětlila Anna Maclová, náměstkyně primátora.