I vánoční výzdoba ve městech okresu má nepřátele. Někteří lidé kradou nebo rozbíjejí žárovky, trhají světelné řetězy a podobně.
 
„Vždycky se najde nějaký hlupák. Většinou se to stává večer nebo v noci, kdy se lidé vracejí z hospod. Jsou to lokální útoky, které naštěstí nejsou tak časté,“ řekl Martin Komárek z Technických služeb Hradec Králové. „Při odstraňování vandalských škod na vánoční výzdobě jsme se vloni vešli do dvaceti tisíc korun,“ doplnil.
 
Před rokem někdo například na vánočním stromu na Masarykově náměstí ulámal spodní větve a strhal z nich i osvětlení.
 
Potíže s vandaly mají také v menších městech. Například Technické služby Nový Bydžov, které se starají o vánoční výzdobu druhého největšího města okresu, ji každoročně doplňují zhruba třemi stovkami žárovek. „Přibližně dvě stě žárovek bývá ukradených a sto odejde přirozenou cestou, například se poškodí působením vlhkosti,“ uvedl ředitel novobydžovských technických služeb Josef Kožíšek.
 
Vánoční výzdobu v Chlumci nad Cidlinou už vandalové nedecimují. „Před lety jsme s nimi měli velké problémy. Vyhlásili jsme odměnu pro toho, kdo oznámí viníky, a od té doby je pokoj. Žárovky brali nezletilí chlapci,“ prohlásil starosta Miroslav Uchytil.