Ne všechny děti mohly být na Vánoce se svými rodiči či sourozenci. Některé z nich chtě nechtě musely strávit letošní svátky v hradecké fakultní nemocnici. Na dětské jednotce intenzivní péče se lékaři snažili, pokud to jen trošku šlo, aby pacienti mohli na svátky domů. Přesto zde ze zdravotních důvodů muselo několik dětí zůstat. Na oddělení vládl klid, žádný povyk nebo pohyb. „Momentálně je tu 43 novorozenců, to číslo se neustále mění, z hodiny na hodinu, protože se jedná o děti zdravé i nemocné,”řekl primář oddělení Antonín Lukeš. Na standardním oddělení žádné děti nebyly, odešly na propustku domů, aby měly pěkné svátky.

„Jediné děti, které tu zůstaly jsou ty na intenzivní péči, kde jich je momentálně pět. Jsou tam dva kojenci a tři děti větší,” uvedl Lukeš. Pacienti, kteří na oddělení zůstali, potřebují neustálou lékařskou péči.

„Velice nás potěšil dárek od sponzora, který nám na Vánoce zakoupil televizory, takže děti si výrazně polepšily a mohou sledovat třeba pohádky,” prohlásil Lukeš. „Nemůžeme dětem nabídnout vánoční jídlo, jelikož po stránce výživy jsou to naprosto speciální případy. Samozřejmě děti, které tu jsou již delší dobu, neprožívají zrovna příjemné chvíle, byly by raději s rodinou,” uzavřel primář Antonín Lukeš.

Před příchodem na oddělení bylo nutné si navléknout pláště, kvůli přísně dodržované hygieně. Na oddělení zůstalo přes svátky pět dětí. V chodbě měly nazdobený vánoční stromek. Panovalo tam všeobjímající ticho. Sestřičky zrovna chystaly léky a byly soustředěné na vlastní práci. V jednom z pokojů ležel třináctiletý Radek.

„Vánoce přeložíme s rodinou na jindy. Moc se mi tady nelíbí. Zatím ještě nevím, kdy půjdu domů,” řekl. Radka navštívila v nemocničním pokoji i jeho sestra, která mu zpříjemňovala vánoční chvíle a zároveň mu byla oporou. „ Za bráchou chodím každý den. Teď jsem přijela za ním místo našich, střídáme se. Jinak jsme z daleka. Bratr tu je už třetí týden,” prozradila Martina. (jo)