Šéfové obchodních řetězců letos vzhledem k vysoké nezaměstnanosti způsobené globální ekonomickou krizí s napětím očekávají, jaké budou jejich vánoční tržby.

Podle analytiků totiž bude letošní rok pro obchodníky celkově špatný a maloobchodní tržby kvůli menším útratám meziročně klesnou až o pět procent. I proto obchodníci letošní povánoční výprodeje spustili hned po Štědrém dnu.

Některý sortiment mohou lidé získat se slevou několika desítek procent. Týká se to zejména hraček, kosmetických balíčků či svíček. Mezi zlevněným zbožím před Silvestrem nechybí ani alkohol či lahůdky.

PSALI JSME: Tisíce lidí vyměnily pohádky za nákupy, slevy opět útočí

Povánoční výprodej v Hradci Králové začal na druhý svátek vánoční. Řada věcí se dá pořídit se slevou 75 %.

Tisíce lidí už během svátečních dnů zaplnily obchodní centra ve městě. Důvod je jasný. Většina řetězců vyklízí sklady a spustila tradiční povánoční výprodej zboží.

„Máme výrazné slevy na hračky, sportovní zboží a textil. Zřejmě jsme se trefili do vkusu zákazníků, hodně věcí už se za ty necelé tři dny prodalo,“ uvedl mediální zástupce firmy Interspar Jan Vávra. Obchod nabízí vybraný sortiment už za třicet procent původní ceny. „Další vlnu chystáme na začátek ledna,“ dodal Jan Vávra.

Ještě o pět procent větší slevy nabízí společnost Tesco, která má jen v Hradci tři velké prodejny. „Týká se to především hraček, dekorací svíček či balícího papíru. Sedmdesát procent dosahují slevy u oděvů, o polovinu levnější máme nábytek,“ uvedla mluvčí společnosti Tesco Eva Karasová.

Za poloviční ceny se dá nakoupit i v různých prodejnách elektroniky. Společnost Ahold provozující obchody pod značkou Albert začala s výprodejem dokonce už před Vánocemi a s dalšími slevami přišla hned po svátcích. „Jde mimo jiné o potraviny na Silvestra. Výrazné slevy jsou opět v řádu desítek procent,“ tvrdí Libor Kytýr, ředitel komunikace prodejen Albert. Na podobná kouzelná slůvka lidé opravdu dobře slyší. Téměř u všech nákupních center se nyní těžko hledá místo na parkování.

„Doma jsme právě kvůli slevám posunuli Vánoce. Takhle nás to vyjde na polovinu a dárků je víc,“ směje se Pavel Michek z Dobrušky.

RADEK ŠPRINC