Jeho smyslem je zapojit cizince žijící na území kraje a České republiky do skupiny, která by se mohla vzájemně prolnout zvyky svých zemí a národností. Pokud se sem vypravíte, budete se moci setkat a popovídat si se zástupci Vietnamu, Rumunska, Holandska, Bolívie, arabských států - Maroka, Iránu, Ukrajiny nebo Kazachstánu.

Od dopoledne budou na nádvoří hejtmanství rozmístěny stánky, v nichž se budou svými výrobky prezentovat střední školy Královéhradeckého kraje. Budete si tu moci například pořídit pečivo, prohlédnout si kovovýrobky nebo keramiku.

Atmosféru umocní nazdobené vánoční stromečky i vánoční hudební produkce. V budově, v předsálí krajských zastupitelů, budou mít svá stanoviště jednotlivé národnosti. Každá z nich předvede svoji tradiční kuchyni, pečivo i zvyky.

„Příchozí budou moci ochutnat speciality zastoupených národností, jejichž jídelníčky jsou zajímavé svojí rozmanitostí a zdravou výživou. V této oblasti bychom se od nich mohli přiučit. Česká kuchyně není vždy zdravá a vyvážená," řekla za spolupořadatele ředitelka Základní a mateřské školy při královéhradecké fakultní nemocnici Blanka Kovandová.

Ohlasy na tuto akci jsou podle ní vesměs příznivé. Právě proto se Jarmark koná dvakrát ročně – zjara a v předvánočním období.

„Každoročně se snažíme dostat do našeho programu nějakou novou národnost. Chceme, aby byl zajímavější a pestřejší. V případě špatného počasí ho přesuneme z nádvoří do recepce krajského úřadu. Venku by však měl lepší atmosféru. Akci děláme i s ohledem na situaci v současné době," dodala Kovandová.

S přípravami programu, který by se měl konat do 14 hodin, pomáhá také královéhradecké Integrační centrum pro cizince.

„Lidé, kteří se za námi vypraví, budou moci odstavit svůj vůz v parkovacím domě. Náměstí bude kvůli stánkům škol uzavřeno," doplnila Ivana Tomková z pořádající Komice pro lidská práva Královéhradeckého kraje.