Už příští sobotu zazvoní na svůj zvonek Ježíšek a rodiny společně usednou za slavnostně prostřenou štědrovečerní tabuli, aby se po jídle všichni mohli pustit do rozbalování dárků pod stromečkem. Při sledování nové pohádky nebo poslechu vánočních koled pak nastává čas odpočinku, uzobávání cukroví a rozesílání posledních vánočních přání známým a příbuzným.

Této pohodě ale bude předcházet ještě celý týden posledních nutných příprav. Většina dárků už bývá sice nakoupena a cukroví napečené, ale stromek, na který se v krabicích už od loňska těší vánoční ozdoby, a tradičního kapra k večeři bude nutné ještě zakoupit právě v těchto dnech.

Na Rychnovsku se prodeje chystají na již tradičních místech a trzích, kdo potřebuje udělat větší nákup a chce ušetřit, může se vydat do krajské metropole. Tam jsou připraveny supermarkety se svými vánočními akčními nabídkami.

Vyplatí se jezdit na poslední velké předvánoční nákupy do velkých měst? Záleží na tom, co všechno je ještě potřeba dokoupit a jakou atmosféru si při tom všem chcete užít.

Pokud se vydáte z obcí a měst na Rychnovsku shánět vánoční stromek do Hradce Králové, můžete ušetřit třeba až dvě stě korun. Takzvané hobby markety totiž často nabízejí stromky za speciální akční ceny. Například velikou dvoumetrovou jedli můžete sehnat okolo 700 korun oproti 900 korunám běžným na Rychnovsku. Je samozřejmě nutné z takto uspořené částky odečíst cenu za projetý benzín či naftu.

Výhodným se takový výlet stává ve chvíli, kdy ještě nemáte všechny dárky. V nákupních centrech pořídíte vše na jednom místě a před cestou domů můžete přibalit i vánočního kapra, kterého často najdete v kádích před velkými markety.

Pokud zbude nějaký čas a hlavně energie navíc, rodina určitě ocení procházku na Masarykovo náměstí, kde se až do neděle pořádají vánoční trhy. Zahřát se zde můžete grogem za 30 nebo medovinou za 60 korun.

Kdo nechce vážit cestu až do krajské metropole, pořídí stromek například na většině náměstích měst.

„Budeme tu prodávat ještě v pondělí a ve středu, ale lidé musí počítat s tím, že výběr už bude menší," říká prodavač stromků, který nabízí malý smrček již od 120 korun. Kapři budou již tradičně k dostání v sádkách v Opočně nebo prodejně pstruhů v Pekle nad Zdobnicí, kde mají nyní otevřeno každý den až do 23. prosince. Ceny kaprů se pohybují od 80 do 90 korun za kilogram, oblíbeným se v některých domácnostech stává i pstruh, který vyjde asi na 150 korun za kilo.