Zatímco mnozí z nás v říjnu začínají teprve uvažovat o vánočních dárcích, ve zdejších technických službách se již rozbalují krabice s vánoční výzdobou. Letos se Hradec slavnostně rozsvítí v sobotu 1. prosince a zhasne v neděli 6. ledna příštího roku. Celkové náklady na vánoční osvětlení přijdou na tři sta tisíc korun.

Ze skladu se již od října postupně navážejí do dílny vánoční motivy i světelné řetězy, které je třeba opravit.

„Vánoční výzdoba začíná montáží vánočních motivů. Následně probíhá zdobení smrků v Hradci Králové. Jedná se o lokality Nový Hradec, Slezské Předměstí, Pouchov, Gočárův okruh a další místa ve středu města," vysvětluje Jana Sojková z Technických služeb Hradec Králové.

Tradičně se vánoční  motivy objeví na jedenácti místech, například na Pražském a Tyršově mostě, Tylově či Baťkově náměstí.

„Kvůli rekonstrukci ulice S. K. Neumanna se nově vánoční motivy objeví v Komenského ulici u krajského úřadu," dodala Jana Sojková.

Vločky, chocholy či oblouky již zdobí ulice Švehlovu či Čelakovského, dostalo se také na stromy na třídě Karla IV. a probíhá výzdoba Ulrichova náměstí. Celkem je nazdobených pětatřicet stromů, na které pracovníci hradeckých technických služeb namontují pět tisíc tři sta světelných bodů.

Tradičně se rozzáří i dva instalované stromy na Masarykově a Velkém náměstí, kam dovezou jedli ze Stěžírek a smrk ze Všestar. Podle Jany Sojkové oba stromy dostanou nové hvězdy na vrchol a o výzdobu se postará 4800 led diod, dvacet zábleskových žárovek a patnáct padajících rampouchů.