Tahač s čerstvě pokáceným smrkem dorazil do historického centra hned ráno kolem osmé hodiny. „Máme ho od soukromého dárce z Předměřic nad Labem. Vyjeli jsme tam brzy ráno už kolem sedmé, abychom ho včas pokáceli,“ popsal za Technické služby města Patrik Palátka.

Podle něj letos dostala městská společnost méně nabídek než v předešlých letech. Většinou je využívají lidé, kteří se chtějí zbavit stromu na svých pozemcích a jinak by za pokácení museli platit. Strom musí být zdravý, symetrický, bohatý na větve a hlavně dostupný pro těžkou techniku.

Smrk v centru je letos menší

Vztyčení smrku v sousedství katedrály svatého Ducha a Bílé věže trvalo zhruba hodinu. Nejdřív ho za horní část zvedl jeřáb. Spodní část pak ořezali dřevorubci motorovými pilami, aby ho bylo možné víc než metr zasunout do trubky v dlažbě náměstí, a nakonec ho zajistili klíny. „Je vysoký zhruba 15 metrů a stáří bych odhadl na 40 až 50 let,“ uvedl za Technické služby Daniel Jeřábek.
„Je to krása, Vánoce se blíží, ale zdá se mi nějaký menší,“ pozorovala práce seniorka Libuše Králová.

Strom je skutečně menší než v předchozích letech, potvrdil Patrik Palátka: „V minulém roce byl možná až rekordně veliký. Je to i tím, že dáváme větší strom na Masarykovo náměstí. Je to z toho důvodu, že tady na Velkém náměstí je menší kotevní systém.“

Letošní vánoční stromky budou pocházet nejen z plantáží, ale i z lesa. Ilustrační fotografie.
Lesníci zahájí prodej vánočních stromků. Hradecký kapr půjde objednat online

Kolem desáté už kamion i jeřáb odjely do městských lesů, aby od Svinar přivezly druhý smrk ztepilý právě pro Masarykovo náměstí. „Máme ho vytipovaný zhruba dva roky, těch stromů máme předvybraných víc, kdyby bylo potřeba,“ vysvětlil ředitel Městských lesů HK Milan Zerzán.

Také tady výběr omezily parametry, jako je blízkost vetší cesty, která unese i těžkou techniku. „Smrk ztepilý je ideální, protože nemá oproti stříbrnému smrku nebo douglasce tak křehké větve,“ řekl Milan Zerzán.

Letošní strom z městských lesů má ještě jedno specifikum, řezat se bude zhruba dva a půl metru nad zemí a pahýl zůstane na místě. „Jsou na něm směrovky, rozcestníky a ty zůstanou zachovány. Jeřáb ho zvedne a položí na podval a ta spodní část tam zůstane stát i s těmi rozcestníky,“ dodal šéf městských lesů.

Vánoční výzdoba za milion

Během příštích dní oba stromy technici nazdobí. „Stromy dostanou stejnou výzdobu jako loni, maximálně jsme vyměnili osvětlení za led svítidla. Veškerá vánoční výzdoba ve městě už je připravená,“ doplnil informace Patrik Palátka.

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth

Kromě dvou velkých stromů budou letos po městě nazdobené čtyři desítky menších stromů. „Po městě se také rozzáří více než 40 tisíc žárovek a LED bodů. Mezi tradičními motivy jsou vánoční komety, vločky, hvězdy i rampouchy,“ přiblížil výzdobu města náměstek primátorky Pavel Vrbický. Nejvíc budou vánočně zářit hradecká náměstí a nábřeží, ale také Gočárova a Benešova třída, třída Karla IV., dále ulice Milady Horákové a Štefánikova. Tradičně jsou už vyzdobené i Tyršův a Pražský most. Celkem letos město zaplatí za vánoční výzdobu zhruba milion korun. 

Vánoční smrk se na Velkém náměstí slavnostně rozzáří o první adventní neděli, tedy 3. prosince. Od 16 hodin zazpívá Pěvecký sbor Squadra Risonante a Olga Lounová se skupinou. Chybět nebude občerstvení a samotné rozsvícení je naplánované na půl pátou.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce