„Prostory Velkého náměstí se ve dnech od 8. do 22. prosince zaplní prodejními stánky, atrakcemi a scénami s bohatým kulturním programem,“ uvádí organizátor trhů Hradecká kulturní a vzdělávací společnost na speciálně zřízeném webu vanocevhradci.cz. Program trhů v Hradci Králové bude opravdu pestrý, návštěvníci se mohou těšit na vystoupení Ilony Csákové, Michala Horáka, Davida Deyla, děti budou mít radost například z koncertu Kluka Bombarďáka či skupiny Pískomil se vrací. Chybět nebude ani tradiční akce Česko zpívá koledy s Deníkem.

Vedení města chce adventní trhy zpestřit i venkovním umělým kluzištěm. Zda si ale Hradečáci na Vánoce v centru města zabruslí, zatím není jisté.

Vánoční stromy se na Velkém a také Masarykově náměstí v Hradci Králové slavnostně rozsvítí v neděli 3. prosince od 16 hodin. Stromy už má město vyhlídnuté. „Letošní rok jsme obdrželi velmi málo nabídek, ale i tak jsme určitě vybrali ty pravé. Dva smrky ztepilé s výškou kolem 15 metrů jsme zajistili z Hradce Králové a okolí. Jeden bude od soukromého dárce z Předměřic nad Labem, druhý z městských lesů. Jejich instalaci na Velké a Masarykovo náměstí provedeme 28. listopadu před vánočními trhy,“ prozradil Patrik Palátka, mluvčí Technických služeb Hradec Králové.

Vánoční strom na Velké náměstí přivezly Technické služby z Předměřic nad Labem.
Je ztepilý, 40 let starý a slavnostně se rozzáří na Velkém náměstí 3. prosince

Nové ozdoby na vánočních stromech letos nepřibydou, technické služby se tentokrát zaměří spíše na výměnu neúsporných světel a řetězů za LED úsporné.

Vánoční atmosférou dýchnou díky ozdobám i osvětlení i další hradecké ulice. „Ozdoby dostane přes 40 malých i velkých stromů včetně dvou řezaných na hlavních náměstích. Celkem se pak rozsvítí přes 40 tisíc led bodů a žárovek po celém městě. Mezi použitými motivy lidé najdou tradiční rampouchy, vločky, hvězdy a komety,“ uvedl Patrik Palátka.

V Chlumci nad Cidlinou se v neděli 3. prosince od 17 hodin uskuteční slavnostní rozsvícení náměstí včetně vánočního stromu, a to za účasti hostů, vystoupení ZUŠ a nechybět bude ani drobné občerstvení. „K novinkám patří nová vylepšená světelná výzdoba stromu a ve výrobě je nasvětlená brána na náměstí,“ prozradil starosta města Vladan Kárník.

Chlumečáci se mohou těšit i na tradiční adventní trh, který se bude konat na náměstí 17. prosince od rána. Bude s hudebním vystoupením, drobným občerstvením a podle starosty možná přijde i malé překvapení v podobě představení místních otužilců. Vánoční atmosféru mohou obyvatelé a návštěvníci Chlumce nasát i na zdejším zámku Karlova Koruna, kde se budou o víkendu 25. až 26. listopadu konat vánoční trhy.

Který vánoční strom bude letos na Hradecku ten nejkrásnější? Ilustrační foto.
VÁNOČNÍ ANKETA: Nominujte nejkrásnější vánoční strom z Hradecka

Advent v Novém Bydžově odstartuje tradiční jarmark, který se bude konat v neděli 3. prosince od 14 do 18 hodin ve dvoře radnice. Součástí akce bude rozsvícení vánočního stromu, který každoročně září na Masarykově náměstí. Čas adventu ve městě zpestří vánoční koncert novobydžovské folkové legendy - kapely Kantoři. Vystoupí v neděli 17. prosince od 17 hodin v Jiráskově divadle.

V Nechanicích se vánoční strom na Husově náměstí rozsvítí také v neděli 3. prosince. Součástí akce, která začne v 15 hodin, budou menší adventní trhy s občerstvením a koncert CF Sistrum a dětského sboru ZŠ Nechanice. „V 17 hodin bude proslov pana starosty města, který rozsvítí strom. Bude připravený program pro děti včetně andělské pošty a vánočních dílniček,“ sdělila Adéla Kohoutková z KD Nechanice. Od 17.30 hodin se pak bude konat Adventní koncert Cantus Feminae v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Nechanicích.

Vánoční strom se rozsvítí v neděli 3. prosince také v Třebechovicích pod Orebem. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Masarykově náměstí začíná v 17 hodin. Adventní čas lidé přivítají spolu se starostou města Romanem Drašnarem. Kromě vánočních světýlek se obyvatelé Třebechovic mohou těšit také na tradiční ohňostroj.

Unikátní výstava betlémů v Muzeu hraček Stuchlíkovi vás zaručeně naladí na Vánoce.
Nevídanou vánoční výstavu betlémů připravilo Muzeum hraček v Novém Bydžově

Advent ve Smiřicích začne už téměř měsíc před Štědrým dnem. V sobotu 25. listopadu se budou konat adventní trhy na nádvoří zdejšího zámku. „V letošním roce se tradiční adventní trhy v Kulturním domě Dvorana rozšíří i na zámecké nádvoří, kde bude připravena food zóna a kulturní program. Zároveň bude zpřístupněna Kaple Zjevení Páně a galerie pohlednic s modelem Palackého ulice. Během odpoledne v kapli vystoupí i smiřičtí ochotníci s živým betlémem. Podrobný program se připravuje,“ uvádí město na svém webu.

Smiřice se opět přidají i k akci Česko zpívá koledy, která se bude konat 13. prosince od 17.30 hodin na náměstí Míru. V pátek 15. prosince pak dění ve městě ozvláštní Sametové Vánoce Jitky Zelenkové, populární zpěvačka vystoupí od 19 hodin v Kapli Zjevení Páně, koncert doplní i vystoupení sboru Základní umělecké školy Smiřice.

Ve Smiřicích se slavnostní rozsvěcení stromu nepořádá, do vánoční nálady obyvatele města ale dostanou rozsvícené ozdoby v ulicích města. Svítit bude i sekvojovec u náměstí Míru.

Takto vypadaly adventní trhy loni v Hradci Králové:

Zdroj: Ivo Jež

Vánoční poutákZdroj: Redakce

Své vánoční příspěvky nám posílejte na mail vanoce@denik.cz. Nezapomeňte uvést celé své jméno a město či okres, v němž žijete. Děkujeme!