Doby, kdy do lesa přijela avie s hordou chlapů s motorovými pilami, kteří vzali půl hektaru lesa naholo, jsou podle lesníků naštěstí pryč. Do lesa pro stromeček si už prý chodí jen jedinci. Některým však může doma lup nehezky zapáchat.

Lesníci totiž část mladých porostů natírají hmotou obsahující lanolin, tedy ovčí tuk, který v teple páchne. Podle vedoucího výroby Městských lesů Hradec Králové Milana Zerzána to však není opatření zaměřené proti zlodějům, ale jako ochrana stromků před okusem zvěří. Krádeže ve velkém měřítku, kdy zloději přijeli s náklaďákem do lesa a během chvíle vyřezali stovky smrčků a boroviček, jsou podle něho už minulostí.

„Poslední takový případ jsme zaznamenali asi před sedmi lety u písníku Marokánka u Krňovic. Teď už se setkáváme s jednotlivci, kteří si do lesa přijdou pro stromeček. Podle našich zkušeností to jsou hlavně lidé z venkova, kteří si tak obstarávali stromek celý život. Ti les tak neponičí,“ míní Milan Zerzán.

Lesy v krajském městě před vánočními svátky po domluvě s lesníky tradičně hlídají strážníci městské policie. Ve čtrtek zaznamenali první úspěch na lesní cestě Hradečnice mezi Malšovicemi a Novým Hradcem. „Při pravidelné kontrole této lokality spatřila hlídka muže, který měl na rámu kola připevněn jehličnatý stromek. Uvedl, že si stromek vzal v nedalekém lese, kde probíhal výřez. Za přestupek byla muži udělena bloková pokuta 200 korun,“ uvedla Eva Čížková z hradecké městské policie. Dodala, že krádeže stromečků nejsou tak časté, protože od lesníků lze stromky získat za pár korun.

„Prodáváme je na dvou místech, v Krňovicích a v hájence U Zeleného sloupku na Novém Hradci. „Ceny jsou jednotné. Borovička přijde na 170 a smrček na 130 korun,“ řekl Milan Zerzán.