Peníze na výrobu varhan pro hradeckou filharmonii sežene nový nadační fond. Město od projektu, který pošpinil finanční skandál, dává ruce pryč.

To je záměr, který hradečtí radní doporučili zastupitelům ke schválení.

„Nový fond založí hradecká filharmonie a několik fyzických osob. Město by se nemělo na jeho vzniku podílet. Správní rada filharmonie je přesvědčená, že peníze sežene. První dárci už se hlásí,“ řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Náklady na výrobu nástroje byly původně osmnáct milionů korun. Třetinu peněz do projektu investovalo město a další část měl dodat Nadační fond kulturního dědictví českých a moravských varhan v Prostějově.

Při loňské kontrole ale radnice zjistila, že peníze zmizely.

Když se fond neměl k vrácení šesti milionů korun, město podalo žalobu.

Trn z paty by magistrátu měla vytrhnout společnost Rieger–Kloss z Krnova, která se odhodlala dluh převzít na sebe a nástroj dostavět. Převzetí pohledávky ale také ještě musí odsouhlasit hradečtí zastupitelé.

„V naší branži je to zcela výjimečné. Hradec Králové měl na varhany už dvakrát smůlu, a takový nástroj si zaslouží. Zavázali jsme se, že ho dodáme do začátku příští sezony,“ řekl ředitel společnosti Svatopluk Ručka.

Podle Martina Soukupa je hlavní motivací firmy Rieger–Kloss k takovému činu reklama. „Ta kauza je díky médiím tak zajímavá, že pro výrobce varhan je taková pomoc městu neocenitelná. Nikdo neví, kde skončilo oněch šest milionů. Takhle se zhmotní v nádherný nástroj,“ řekl náměstek primátora.

Návrh by hradečtí zastupitelé měli projednávat v září.