Peníze nebo soud! Takové ultimatum včera dali hradečtí zastupitelé Nadačnímu fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan.
Fond, který měl zajistit financování stavby nástroje se čtyřmi tisíci píšťal pro hradeckou filharmonii, musí městu vrátit do konce ledna 2008 šest milionů korun, které radnice na stavbu poskytla. Kontroloři města totiž zjistili, že zhruba tři miliony korun zmizely beze stopy.
„Peníze by měl fond vrátit ve čtyřech splátkách. Pokud se jen jednou zpozdí, bude muset zaplatit celou částku najednou, nebo půjdeme soudní cestou,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.
Radnice už podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle opozičních zastupitelů je jedním z viníků ředitel filharmonie Václav Derner, který jezdil často do varhanářské dílny v Prostějově na kontroly.
„Znal harmonogram. Pokud viděl, že plán neodpovídá skutečnosti, měl upozornit radnici. Měl by přijmout zodpovědnost,“ řekl zastupitel za KSČM Lubomír Štěpán. Šéf filharmonie vinu před časem odmítl. Varhany za 18 milionů mají být kompletní v srpnu 2008.