Výroba varhan pro hradeckou filharmonii zřejmě skončí u soudu.

Nadační fond, který měl zajistit financování stavby nástroje, městu nevrátil první ze šesti milionů, jež radnice na varhany poskytla.
„Budeme se bránit soudní žalobou. Návratnost peněz je ale podle mne mizivá. Český právní řád chrání dlužníka před věřitelem,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.

Radnice chce po Nadačním fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan vrátit peníze poté, co městští kontroloři zjistili, že miliony nejsou na účtech a hodnota rozestavěného nástroje je asi jen 1,2 milionu korun. Varhany mají stát 18 milionů korun.

Fond nyní podle dohody s městem musí zaplatit celou sumu najednou. Podle předsedkyně Evy Grygarové však nemá peníze.

„Máme nasmlouvané finance od různých dárců, ale tok se pozdržel. Své závazky však chceme splnit. Myslím, že to ustojíme,“ věří Grygarová.
Dodala, že výroba varhan pro hradeckou filharmonii pokračuje. „Hodláme dodržet termín, na kterém jsme se dohodli s městem, tedy srpen příštího roku,“ sdělila nám předsedkyně fondu.

Hradecká radnice ale hodlá stavbu nástroje svěřit jiné firmě. „Budeme se snažit rozestavěnou část varhan získat zpět. Pak vyhlásíme výběrové řízení. Tento postup ale nejprve musí schválit zastupitelé,“ dodal náměstek Soukup.