Varhany pro hradeckou filharmonii zřejmě dostaví nová firma. O stavbu nástroje, kterou poznamenal skandál kolem financování, projevila zájem společnost Rieger – Kloss z Krnova.
 
„Firma by měla převzít celý projekt včetně závazků. Dohoda by mohla být uzavřena do měsíce. Varhany by měly být hotové do konce letošního roku,“ uvedl náměstek primátora Martin Soukup.
 
Výrobu varhan za 18 milionů korun zahájil Vladimír Grygar z Prostějova. Financování měl zajistit Nadační fond kultrurního dědictví českých a moravských varhan. Hradecká radnice přidala na stavbu šest milionů korun. Při loňské kontrole ale městští auditoři zjistili, že zmizely tři miliony. Město se domluvilo s fondem na vrácení peněz. První splátka ale nedorazila, a tak město podalo trestní oznámení.
 
„Část dluhu by měl pan Grygar odpracovat. Další financování by měl mít na starosti nový fond, který vznikne při filharmonii. Otázkou je, kolik peněz se mu podaří sehnat,“ dodal Martin Soukup.
 
Zástupci firem se o připravované transakci zatím nechtějí příliš bavit. „Obecně zájem máme. Ale variant převzetí projektu je hodně. Všechno je v jednání, nic není dohodnuté,“ řekl ekonom firmy Rieger– Kloss Radek Benešo.
 
Vladimír Grygar byl překvapený. „To slyším poprvé. My dál pokračujeme na výrobě. Máme hrubou stavbu, na podzim bude hotovo,“ dodal.