Jednalo by se o 174 stálých a 47 dočasných parkovacích míst. To je  mírnější varianta, než kterou od začátku prosazuje radnice, a to ponechat na náměstí do budoucna pro auta jen 120 míst.

Spolek pro kvalitu života, který byl od začátku proti masivnímu rušení parkovacích stání na náměstí, považuje novou variantu za schůdný kompromis. „Na tomto řešení je pro město cenné především to, že vedení magistrátu získává prostor celkového počtu 221 parkovacích míst, který může svými prostředky dále účinně regulovat," myslí si členové Spolku pro kvalitu života.

Magistrát však trvá na původních 120 místech a nechápe, kde se nový návrh vzal - ačkoli jeho autorem je jeden z jeho zaměstnanců, architekt Oldřich Semrád. „Takové zadání od vedení radnice nezaznělo," řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková.

To samé tvrdí i aktivisté ze Spolku pro kvalitu života. „Spolek na této studii nemá žádnou zásluhu, dokonce o její přípravě ani nevěděl," uvedli jeho členové ve svém prohlášení na Facebooku. Ti také tvrdí, že jim variantu „174+47" přednesl na společné schůzce primátor města Zdeněk Fink.

close 174 + 47 parkovacích míst - Velké náměstí, Hradec Králové. zoom_in Vedení magistrátu však říká něco jiného: „Pan primátor pouze slíbil, že tento návrh projedná, což se stalo. Například Výbor pro územní plánování před pár dny jasně doporučil pokračovat ve stávajícím projektu," uvedl náměstek primátora Jindřich Vedlich s tím, že nyní s návrhem obešle jednotlivé zastupitelské kluby, které dostanou šanci se k věci rovněž vyjádřit.  Prohlášení architekta Semráda se nám bohužel do uzávěrky nepodařilo získat.

Návrh, který dohromady počítá na Velkém náměstí po rekonstrukci až s 221 auty, tak stále není úplně mimo hru. V nejbližší době se jím budou zabývat zastupitelé.

Dohady o parkování na historickém rynku se v Hradci vedou už řadu let. Jeho nynější podoba připomíná spíše velkokapacitní parkoviště a sám primátor ho v minulosti označil za nejhorší ve střední Evropě. Proti rušení parkovacích míst však donekonečna bojují tamní obyvatelé a podnikatelé, bojí se totiž, že spolu s auty z náměstí zmizí i život. „Vzpomeňte několik let dozadu. Na náměstí byl zákaz parkování a okamžitě to dostalo místní obchody a restaurace do existenčních problémů. Na jejich nátlak radnice znovu namalovala parkovací plochu," vzpomíná v diskuzi na internetu Radka Krejčová.