„Chceme podpořit hlavně mladé lidi, aby se nebáli a nestyděli zkonzultovat své zdravotní obtíže s odborníkem a v případě potřeby se s ním dohodli na dalším léčebném postupu," říká Martina Pfeiferová z organizace Pacienti IBD, která za akcí stojí.
Pokud člověk chodí na toaletu příliš často, hubne, má teplotu a bolesti břicha, je dobré neodkládat návštěvu gastroenterologa. Nemoc se projevuje hlavně u mladých lidí do 35 let, postihuje ale i děti, proto jsou včasná diagnóza a léčba pro další vývoj nemoci tak důležité," říká lékař Tomáš Vaňásek z královéhradecké Hepato – gastroenterologie.
Česká republika patří mezi země s vyšším výskytem idiopatických střevních zánětů, kterých v posledních letech přibývá (42 tisíc v roce 2012 oproti 30 tisícům z roku 2005).
Zánětlivá onemocnění střev zasahují nejčastěji mladé lidi do 35 let, 20 – 25 procent pacientů však uslyší tuto diagnózu už před svým 20. rokem.
Nemoc se nevyhýbá ani kojencům a předškolákům. Klíčovou roli v její progresi hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby.
Projekt Dej si střeva dohromady navazuje na projekt WC karet a WC kompasu. Díky WC kartám mají od loňského roku pacienti se střevními záněty snadnější přístup na veřejné i neveřejné toalety, což je pro ně při aktivitě nemoci, kdy musí až dvacetkrát denně na toaletu, výrazná pomoc.
Nemoc se nedá vyléčit, pozastavit ano
Idiopatické střevní záněty (tzv. IBD – Inflammatory Bowel Diseases), mezi něž patří Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, jsou chronická imunitně podmíněná onemocnění. Při ulcerózní kolitidě je zasaženo pouze tlusté střevo, v případě Crohnově nemoci může být postižena jakákoli část trávicí trubice. IBD jsou onemocnění na celý život, nejsou vyléčitelná, ale při časném zahájení léčby dobře léčitelná.