„Příčinou ztrát je mizení dospělých včel, které bylo způsobeno extrémním namnožením roztoče s názvem varroa destructor. Tomu se v posledních letech daří díky teplým zimám,“ uvedl Ondřej Veselý z odboru komunikace ministerstva zemědělství.

Ministerstvo zemědělství dosud nemá přesné údaje o tom, v jakých oblastech byly škody nejzávažnější. „Předběžně lze říci, že nejvíce postiženy byly okresy Jihočeského a Středočeského kraje. Hradecko mezi těmi zvlášť zasaženými oblastmi nefiguruje,“ upřesnil Ondřej Veselý z ministerstva.

Tento fakt však nijak nezmírní zklamání z vědomí marné práce, které pociťují mnozí včelaři právě na Hradecku. Jde totiž i o peníze. Na zazimování každého úlu je třeba asi 400 korun. „Letos mi uhynulo 46 procent včelstev, ačkoliv jsem se prevenci věnoval dost intenzívně,“ zdůraznil včelař Martin Rejzek ze Smiřic.

Efektivní prevencí je podle odborníků léčení včel v průběhu celé sezony. K těmto účelům se používají odparové destičky s kyselinou mravenčí. „Za ideální formu boje pokládám likvidaci zavíčkovaného trubčího plodu, který napadá roztoč přednostně, ale to v této situaci nestačí,“ myslí si Martin Rejzek.

Tlumení nákazy probíhá pod dozorem veterinární správy. „V současné době bude zintenzívněna léčba použitím přípravků s delším účinkem. Vše budeme dále sledovat,“ ujistil Ondřej Veselý.

Podle vedení Českého svazu včelařů však šlo této situaci zabránit, pokud by včelaři důsledně dodržovali příslušné veterinární předpisy. Podceňování prevence vytýká včelařům i ministr zemědělství Petr Gandalovič. „Do budoucna je nutné klást větší důraz na prevenci, aplikovat léčebné kroky. K úhynu včelstev v letošním roce v České republice došlo i přesto, že finanční podpory směřující do včelařství jsou vysoké. Pro rok 2008 byla v rozpočtu původně vymezena částka přesahující 141 milionů korun,“ upozornil ministr a dodal, že vláda schválila mimořádnou dotaci 25 milionů pro postižené včelaře. Ti ale říkají, že pomoc jejich ztráty zdaleka nepokryje.

„Jedno nové včelstvo přijde zhruba na tisíc až patnáct set korun, chovatel by měl formou dotace dostat asi třetinu z této částky,“ vypočítal tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Řadu včelařů navíc tvoří důchodci, kteří už s chovem znovu nezačnou.

Chovatelů včel v Česku ubývá, stále častěji se navíc musejí potýkat s včelími chorobami. Těmi nejčastějšími jsou varroáza, mor včelího plodu a nosemóza. Varroáza postihuje včelí plod a způsobuje, že včely se líhnou nedokonale vyvinuté. „U napadeného plodu se líhnou včely například bez křídel nebo se zakrnělým zadečkem. I v případě, že se včela vyvine normálně, velmi brzy uhyne,“ dodal Peroutka. (jj, md)