Perníčky, vánoční cukroví i obyčejný čaj s medem se už brzy mohou stát pro Východočechy malým luxusem. Kvůli jarním dešťům je produkce sladké pochoutky vážně ohrožena.

Včelaři na východě Čech mají teď těžkou hlavu. Až o polovinu menší množství medu letos vyprodukují včelstva na Královéhradecku. Problémy mají především ti, pro něž je včelařství živobytím.

„Když vytáčíme med, vidíme, že je ho letos o třicet až padesát procent míň,“ říká Jan Macháček z obce Rosnice. „Takhle je to u nás, jinde může být situace odlišná, podle oblastí, jak kde to zasychá dřív,“ dodává.

„Jedná se hlavně o květový med,“ vysvětluje problém včelař Daniel Petr z Nechanic. „Vše už je nyní odkvetlé a produkce je někde až o padesát procent nižší. Situaci může ještě trochu napravit lesní med, kterému se říká medovicový, a který ještě včely mohou přinést. Záleží teď hlavně na tom, co udělá les, jak moc ´zameduje´.“

Drobné problémy jsou i s medem, který už včelaři z úlu dostali. Ve vlhkém počasí včely z hnědozlaté pochoutky nedokázaly pořádně odpařit vodu. Muži cechu včelařského tak teď musejí hlídat normu, hlavně tu českou, která je osmnáct procent vody v medu a je o dvě procenta „tvrdší“ než norma evropská.

S přebytečnou vodou v medu se v domácích podmínkách nedá nic dělat, existují sice průmyslové odpařovačky, ale ty už jsou určené pro větší provozy. Ani takový med však není špatný a svoje využití najde.

„Nejlepší je z něj udělat dobrou medovinu,“ směje se Daniel Petr. „Rozhodně ale nehrozí, že by to nějak kvasilo ve sklenicích. Lidé nemusejí mít obavy si takový med koupit. Kvalita je stále výborná.“

Nedostatek medu pravděpodobně zvýší jeho cenu, včelaři na Královéhradecku se ale zdražovat nechystají. Med od nich stále koupíte kolem stokoruny za kilogram.

KLÁRA NĚMEČKOVÁ