Vloni v létě byl u jednoho z pardubických včelařů objeven mor včelího plodu. Následovalo vyhlášení ochranného pásma, v němž byla následně zjištěna další tři ohniska této nebezpečné nákazy. V době od ledna do dnešních dnů bylo v Pardubicích a okolí prověřeno na 1220 včelstev s negativním výsledkem. V jiných částech okresu ale není situace růžová.

„Vyšetřením se potvrdilo, že všechna včelstva mimo ohnisko jsou zdravá a bez nákazy. Pardubice jsou čisté,“ uvedl včera Evžen Báchor, předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Pardubice. V okrese Pardubice ale působí další čtyři základní včelařské organizace a zejména na Přeloučsku se s včelím morem potýkají mnohem více. Jde o sedmnáct ohnisek s klinickými příznaky nákazy, která je zákeřná mimo jiné v tom, že její inkubační doba činí i padesát let. Je prakticky nevymýtitelná.

Pokud je včelí mor zjištěn, včelstva musí být zničena spálením. Kolem ohnisek nákazy je stanoveno pásmo o poloměru pěti kilometrů a uvnitř pomyslné kružnice je stanoven omezující režim, který zasáhne všechny včelaře. Do odvolání.