Centrum Sion chce stejně jako vloni připomenout veřejnosti největší masovou vraždu československých občanů v historii, ke které došlo v noci z 8. na 9. března roku 1944. V tu noc byly v plynových komorách v Osvětimi – Březince vyvražděny celé rodiny s dětmi z takzvaného rodinného tábora, které sem před šesti měsíci dorazily z Terezína. Počet obětí byl 3792.

„V letošním roce vnímáme, že happening se netýká jen historických událostí, ale vzhledem k teroristickým útokům, mnohdy s antisemitistickým podtextem, jímž v Evropě v poslední době čelíme (Evropa podle mnohých odborníků zažívá největší vlnu antisemitismu od doby před rokem 1938), může být tento akt i naším vyjádřením solidarity i jasného odsouzení antisemitismu současnosti," uvedl ředitel hradeckého Sionu Denis Doksanský.

Zapalování svíček na Masarykově náměstí v Hradci Králové.Oslovili rovněž další města v republice

Hlavním aktem happeningu, který potrvá od 5. do 9. března, je zapálení svíček za oběti rodinného tábora i další oběti holocaustu, antisemitismu a terorismu u sochy T. G. M. na Masarykově náměstí v Hradci Králové. K účasti na něm jsou zvány hradecké školy i veřejnost. V pátek 6. března od 16 do 17 hodin bude na místě k dispozici prodej svíček.

S možností připojit se organizátoři oslovili také některé školy a instituce v dalších městech České republiky. Byli by rádi, kdyby se počet zapálených svíček přiblížil číslu 3792, což ovšem na celém aktu není to nejpodstatnější.

V pátek dorazí pamětnice hrůz

Účast na akci přislíbila Marta Kottová, držitelka medaile Za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství, jedna z mála žijících pamětnic připomínaných událostí a holocaustu, jež zažila doslova na vlastní kůži.

Kottová vystoupí v pátek 6. března od 17 hodin na vzpomínkovém shromáždění Masarykovy společnosti pořádaném na hradeckém Masarykově náměstí, tedy místě, kde se budou za oběti z vyvražděného rodinného tábora v Osvětimi zapalovat svíčky. Již od 16 hodin budou na místě organizátoři happeningu z Centra Sion a bude možné si zde zakoupit svíčku.

Vzpomínkový happening je součástí 19. ročníku projektu Dny pro Izrael pořádaného v Hradci Králové od roku 1997. V rámci něj proběhne 12. října 2015 slavnostní galavečer a další kulturní a vzdělávací akce.

Zapalování svíček na Masarykově náměstí v Hradci Králové.Rodinný tábor z Terezína
Terezínský rodinný tábor byl smutným unikátem. Byl vytvořený pro komisi Červeného kříže, která měla sledovat dodržování lidských práv v Terezíně a Osvětimi. Jak jsme to už jako národ během 2. světové války v podobných chvílích zažili několikrát, i v tomto případě, kdy jsme očekávali zastání mezinárodní veřejnosti, viděli komisaři Červeného kříže jen to, co si pro ně nacisti v Terezíně připravili, a do Osvětimi nakonec vůbec nedorazili.
Mezi pamětníky se vypráví o tom, že když českoslovenští Židé pochodovali pod dozorem vojáků a psů do plynu, zpívali jako znak vzdoru národní hymnu a hatikvu (židovskou hymnu).

Kateřina Hegerová