Město se v poslední době objevovalo v celostátních médiích kvůli sporu s církví o vlastnictví barokního obrazu Petra Brandla. Spor vyhrálo, vítězství a publicita se však zdejších obyvatel dotkly pouze okrajově. Daleko více je zajímá kvalita života ve Smiřicích a to, zda ji vedení města dokáže zlepšit.

Před komunálními volbami v roce 2014 si tady lidé mimo jiné stěžovali na nedostatek parkovacích míst.

„Parkovací kapacity v centru města se nám podařilo výrazně posílit a nová parkovací místa připravujeme v dalších lokalitách,“ řekl Deníku smiřický starosta Luboš Tuzar.

Během čtyř let se městu podařila také velká rekonstrukce náměstí, které bylo nově vydlážděno, dostalo nové lavičky a osvětlení a bylo na něm vysazeno 19 stromů, či obnova jeslí, které už dva roky pomáhají zaměstnaným maminkám.

Koho máme na radnici?
Starosta:
Luboš Tuzar (Sdružení nezávislých kandidátů Volba pro Smiřice)

Místostarosta:
Ladislav Koldrt (ODS)

Radní:
Lubomír Jandera
Mgr. Petr Rohlena
Jan Koudelka

Zastupitelé:
Pavel Brož
Martin Černý
Jiří Heřman
Jiří Jarolímek
Jindřich Litomiský
Lukáš Novotný
Robert Smékal
Eva Svobodová
Lukáš Trávník
Miroslav Voňka

Výsledky voleb 2014:
1. SNK Volba pro Smiřice (45,9 % - 7 mandátů)

2. Smiřice, Rodov, Trotina – náš domov (29,3 % – 5 mandátů)

3. KSČM (13,1 % – 2 mandáty)

4. ODS (11,6 % – 1 mandát)

Město také zrekonstruovalo objekt pro novou veterinární kliniku a budovu bývalé restaurace Dvorana, kde vzniklo infocentrum se zázemím pro turisty a kavárna. Opravilo některé střechy v zámeckém areálu, základní uměleckou školu či fasádu na Domě dětí a vybudovalo nové chodníky na zdejším sídlišti.

Obyvatele trápí objížďky a uzavírky

Jenže řada obyvatel má ke spokojenosti daleko, protože jim komplikují život uzavírky a objížďky spojené s opravami ulic a komunikací. „Je to tady strašně rozkopané. Kdybych jela autem, vůbec nevím, jak bych se odtud vymotala,“ postěžovala si nedávno jedna z obyvatelek.

„Potíže v dopravě a uzavírky, které trvají delší dobu, nejsou lidem příjemné. Jenže jinak to udělat nejde,“ konstatoval starosta.

Kraj totiž provádí kompletní rekonstrukci průtahu městem spojenou i s opravami kanalizace a vodovodu, jejíž první etapa potrvá až do poloviny listopadu, a město na ni navázalo opravou Nádražní ulice, kde se zatím podařilo dokončit první část - prostor před nádražím.

Jsou však i další věci, s nimiž je část obyvatel nespokojená. „Lidé čekají, že všechno půjde rychleji, a u každé záležitosti se vždycky najde někdo, komu se to nelíbí,“ uvedl Luboš Tuzar.

To se týká například rozsáhlé obnovy náměstí, kde byla řada obyvatel proti kácení stromů nebo proti vydláždění prostranství. „Jenže výsadba jehličnanů pocházela z roku 1970 a takové stromy nemají v městské zástavbě co dělat. Navíc jsme pod nimi našli tolik odpadků, že zaplnily kontejner,“ vysvětlil starosta. Dodal, že na náměstí jsou vysazené nové stromy a díky dláždění je nyní prostranství čistší.

Radnice také čelí stížnostem, že město velmi zadlužila. To ale starosta odmítá. „Nabrali jsme 30 milionů úvěrů na opravu nádraží, náměstí či chodníků, ale nejdražší úvěr máme na jednoprocentní úrok, navíc zafixovaný na deset let,“ vysvětlil. Hrozba rostoucích úroků se tedy podle něj Smiřic netýká. Luboš Tuzar také upozornil, že kdyby náměstí neopravili už v roce 2016, ale čekali do současné doby, byla by rekonstrukce kvůli zvýšení cen ve stavebnictví o tři miliony dražší.

Vedení města se však v současném volebním období muselo popasovat i s problémy, které se jeho majetku a záležitostí netýkaly, ale lidem velmi znepříjemňovaly život. Šlo například o nepříjemný zápach, který se linul ze dvou zdejších čístíren odpadních vod. Městu se podařilo vyjednat s oběma majiteli čističek, aby je opravili. „Bylo to několikaleté martyrium, ale od května je situace lepší,“ řekl starosta.

U objektu č. p. 199 nazývaného „dům hrůzy“, kde bydlí nepřizpůsobiví občané, zase radnice spolupracuje s policií, která místo častěji kontroluje.

Úspěch
Nádraží a prostor před nádražím se podařilo opravit.
Nádraží a prostor před nádražím se podařilo opravit.

Nespokojenost
Opravy ulic a silnic komplikují život řidičům i chodcům.
Opravy ulic a silnic komplikují život řidičům i chodcům.