O úmrtí informoval jeho předchůdce na pozici hradeckého primátora Martin Dvořák. "Odešel bývalý primátor Hradce Králové, můj skvělý kamarád a dávný spolubojovník," napsal Dvořák v pátek 10. ledna na svém facebooku.

Jan Doskočil se narodil 13. ledna 1942 v Pelhřimově. Své pozdější dětství už ale prožil v Hradci Králové. S rodinou se do Hradce přestěhoval v roce 1947. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích.

„Byl jsem takový hodný chlapeček“ vzpomínal pamětník na své dětství pro Paměť národa: „A rodiče i prarodiče mě vždy nabádali, abych se do ničeho moc nepletl a už vůbec ne do politiky, protože politika je svinstvo.“

Ilustrační foto
V Hradci kandiduje pět z šesti polistopadových primátorů

Od roku 1965 pracoval ve Výzkumném ústavu elektrotechnické keramiky v Hradci Králové. Kvůli nesouhlasu s bývalým režimem v roce 1971 neprošel prověrkami, byl vyhozen a dál se musel živit jako kopáč a později řidič.

V politice se začal angažovat až po převratu - v roce 1990, kdy pracoval v Radě města Hradec Králové. Od roku 1994 do roku 1998 byl náměstkem primátora, později se stal i primátorem Hradce Králové.

Ještě loni kandidoval za STAN v hradeckých komunálních volbách.