Děti – budoucí koledníci  – se i s rodiči scházejí po osmé ráno na obecním úřadě. Rozdělují se do skupinek a ladí poslední úpravy královského oblečení. Papírovou korunu a bílý plášť z prostěradla.

Co ty, černej, vzadu

Na korunu dopisují počáteční písmeno jednoho ze tří mudrců a ten, kdo je Baltazar, si barví tvář na černo.

Starosta Jiří Horák rozděluje poslední instrukce a rozdává mapy s vyznačenou trasou. „Králové a králice," začíná stručný proslov, „nezapomeňte lidem rozdávat letáčky o sbírce, cukr a kalendáříky. Nesete dary. Stejně jako kdysi nesli tři králové dary Ježíškovi," vysvětluje dětem.

Kasičky i požehnání

Poté se skupinkám, ve kterých nesmí chybět dospělý doprovod, rozdávají kasičky. Jsou pečlivé zapečetěné a nechybí na nich logo Charity.

Před cestou ještě všichni dostávají kněžské požehnání. To aby koledníci lidem rozdávali radost a sbírka se jim vydařila.

Koní se děti nebojí

Pět skupinek vyráží na svou pouť. A to se vší parádou. Na dvě z nich už čekají  koně. Těch se děti vůbec nebojí a s radostí se nechávají vysadit do sedla.

Vyráží takto i muzikantská skupinka. Kašpar bere do ruky kytaru, slečna, coby Melichar, zkušeně nasedá i se svou příčnou flétnou na hnědého oře a společně s černým Baltazarem jdou od domu k domu.

Lidé ve Vysoké jim otevírají skoro všude. Tříkrálová koleda se zpívá u každých dveří a mudrci nezapomínají psát svěcenou křídou na futra nebo ploty tradiční zkratku K+M+B 2014.

Druhé jezdecké skupince se také daří. Děti se naučily snad všechny sloky oblíbené koledy a zpívají ji bez omrzení celé dopoledne.

Příspěvky padají do kasičky i nejmladší skupince. Natálce je šest, Martínkovi osm a nejmladšímu Matyášovi teprve pět let.

Dospělý doprovod dělá dětem Olga Horáková, sestra starosty. „Se sbírkou jdu poprvé. Děti jsou natěšené, tak jen aby jim to vydrželo," usmívá se jejich průvodkyně.

Sbírka? Rekordní

Sázka na originalitu se obci vyplatila. Ve Vysoké nad Labem se vybralo o deset tisíc korun vyšší obnos než loni.

„Lidé byli štědří. Vybralo se celkem 23 533 korun (a jeden cent), což je zcela nejvyšší částka, která se kdy v naší obci při této sbírce vybrala," upřesnil Jiří Horák.

Veronika Skřivanová