V květnu Deník přinesl zprávu, že obyvatelé zdevastovaných domů ve Smiřicích v lokalitě Zderaz se mají odstěhovat a město domy srovná se zemí.
„Areál je nyní majetkově zapsán na městě a byl vystěhován bývalým majitel. Probíhá zde demolice objektů a prostor se upravuje pro sběrný dvůr,“ uvedl včera pro Deník starosta Smiřic Luboš Tuzar.

Demolice je naplánována do konce letošního roku, což znamená, že během příštího roku by již sběrný dvůr mohl sloužit obyvatelům města Smiřice.

Smiřičtí zastupitelé rozhodli o prodeji domu v lokalitě města už před časem. V té době v areálu žilo přibližně pětatřicet lidí, z toho asi deset dětí. Majitel nemovitosti, který místním obyvatelům pronajímal ve zdejší lokalitě byty, se k prodeji rozhodl po vleklých se problémech s neplacením nájemného u některých rodin. Dalším důvodem k rozhodnutí o prodeji je chátrající stav objektu.

Opustit domov museli všichni, tedy i ti, kteří nájem každý měsíc včas zaplatili. „Ve Zderazi jsme pracovali již půl roku před vystěhováním. Všem rodinám se podařilo najít bydlení. Někteří se přestěhovali do Úpice, zhruba čtyři rodiny do Černilova a někteří si našli jiné ubytování ve Smiřicích,“ řekl krajský koordinátor terénní sociální práce občanského sdružení Romodrom Čestmír Horký.