Večer je nad jihozápadním obzorem pozorovatelný Saturn, který lze za pomoci dalekohledu obdivovat i s jeho nádhernými prstenci. V první polovině noci je pozorovatelný Mars. Téměř celou noc budou dalekohledem viditelné i dvě nejvzdálenější planety - ledoví obři Uran a Neptun. Kromě toho se staneme svědky také Měsíce v konjunkci s Jupiterem (12. října hodinu po půlnoci) a se Saturnem (15. října v pět ráno).

Samozřejmě je možné navštívit přímo hradecké planetárium či hvězdárnu při některém z našich programů. Už 13. října od 17 hodin proběhne unikátní přednáška s 360° projekcí Romana Gazsiho a Tomáše Kose Historie podzemní továrny Richard. O sedm dní později ve stejném čase bude předseda hradeckého Junáka Tomáš Merta povídat na téma Jak se skautovalo za totality a 27. října pohovoří astrofyzik Miroslav Brož o tom, Co jsme věděli (a nevěděli) v roce 1918.

Pořady v digitálním planetáriu nabídnou dokument Fantom vesmíru (středy) a Hledání života (pátky), v sobotu pak planetárium láká na populární dětský program s pohádkou Polaris a na večerní programy s dokumentem Příběh vody (18.00) a Fantom vesmíru (19.30). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a již zmíněná pozorování večerní oblohy.

Podrobnější informace o pořadech v planetáriu a pozorování na hvězdárně i odkaz na rezervaci vstupenek jsou na webové stránce www.astrohk.cz.

Jazz Goes to Town.
Jazz je tady a láká na bigbendy

Vladimír Socha