V první polovině noci bude stále jako zdánlivá červená hvězdička vidět planeta Mars. Slunci nejbližší planeta Merkur bude pozorovatelná od poloviny února večer nad západním obzorem. Dalekohledem bude večer na západě až jihozápadě stále pozorovatelný ledový obr Uran. Nejvzdálenější planeta Neptun již naopak pozorovatelná nebude. Informace o dalších zajímavých úkazech naleznete například na našem webu www.astrohk.cz v pravidelném Měsíčníku.

Planetárium či hvězdárnu můžete samozřejmě navštívit při některém z našich programů. Mimořádný program k pololetním prázdninám bude 1. února, kdy kromě večerního programu zařazujeme od 16 hodin i dětský program s filmem Robinsonka. Dne 9. února od 17 hodin se v digitálním planetáriu koná přednáška Pavla Gabzdyla s názvem Měsíc stále neznámý. Dne 16. února na stejném místě a ve stejném čase začíná přednáška Petra Kulhánka Hledáme hranice vesmíru. Pořady v digitálním planetáriu nabídnou poutavé naučné filmy Sen o létání (středy) a Cesta za miliardou sluncí (pátky), v sobotu pak planetárium láká na populární dětský program s astronomickou pohádkou Robinsonka a na večerní programy s filmy Sen o létání (18.00) a Fantom vesmíru (19.30). Na hvězdárně se také konají pravidelná sobotní pozorování Slunce (od 14 hodin) a pozorování večerní oblohy v čase od 20:30 hodin (středy a pátky) a od 21 hodin (soboty).

Informace o pořadech a pozorování na hvězdárně, včetně odkazu na zakoupení vstupenek, jsou na webu www.astrohk.cz.

Sociální demokracii do květnových voleb do Evropského parlamentu povede europoslanec Pavel Poc (uprostřed). V neděli o tom v Hradci Králové rozhodl Ústřední výkonný výbor ČSSD. Na druhém místě bude jeho kolegyně z europarlamentu Olga Sehnalová (vpravo).
V čele eurokandidátky ČSSD bude Pavel Poc, název strany se měnit nebude

Vladimír Socha